Titokzatos kultúrából származó arany ékszereket találtak
A régészek arany ékszereket, nyílhegyeket és egy nagyméretű bronztükröt találtak a dél-kazahsztáni Türkisztán régióban. A leletek körülbelül 2000 évesek.
A szakértők szerint ezek a tárgyak a Kangcsü állam idején készültek. A Kangcsü állam a Kr. e. 5. századtól a Kr. u. 4 századig irányította a területet, de keveset tudunk róla – írja a Live Science.
Díszes arany fülbevalók
A kazahsztáni Ozbekali Zhanibekov Egyetem tagjaiból és a helyi önkormányzat régészeiből álló csoport a közelmúltban a türkisztáni Ordabasinski körzetben található három sírhalomban tett érdekes felfedezéseket. Jelentésük alapján a halmok közül kettőt az ókorban kifosztottak, a harmadik sír azonban értékes relikviákat tartalmazott.
A bronztükrön kívül más érdekes tárgyakat is találtak, mint például egy római stílusú, fibulának nevezett brosst, különböző méretű gyöngyöket, egy cserépkorsót, egy cipőt, egy övcsatot és egy madárvadászathoz tervezett nyílhegyet. Emellett két arany fülbevaló is volt a sírban, amelyek szakértők szerint a Kr. e. első századból származnak.
A fülbevalók kifejezetten díszesek: egy színes ötvözetből, az úgynevezett polikromatikus aranyból készültek, valamint türkizzel és rubinokkal díszítették őket.
A türkisztáni regionális kormányzat tisztviselői szerint a leletek a régió fejlett kézművességének bizonyítékai. A Kangju állam korában a régió kereskedelmet folytatott az ókori Rómával, az ókori Kínával és a déli Kusán Birodalommal.
A kör alakú bronztükör minden bizonnyal Kínából származik, mivel a stílusa a Kr. e. 206-tól Kr. u. 220-ig uralkodó Han-dinasztia jellemzője.
A Live Science szerint az ilyen típusú tükröket Eurázsia-szerte nagyra értékelték. Hasonló tükröket találtak Afganisztánban és a déli uráli régióban is. A közlemény szerint a tükör jelenléte a temetkezési helyen arra utal, hogy a nő, akivel együtt temették el, gazdag és befolyásos volt.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Kína legújabb hadihajója olyat is tud, amit egyetlen amerikai vetélytársa sem
Képek: Így fog kinézni a Budavári Palota Hunyadi udvara
Magyar kutatók azonosították az első női fegyveres temetkezést a honfoglalás kori Kárpát-medencéből
Kik voltak az illuminátusok?
A világegyetem gyorsabban tágul, mint a fizika magyarázni tudná
Így reagált Oroszország Trump szankciókkal való fenyegetéseire