Sörfőzésre hivatkozva maradtak ki a munkából az ókori Egyiptomban
Sok mindent tudunk az ókori Egyiptomról, joggal csodáljuk a piramisokat, ami rengeteg ember munkájába és esetenként pedig az életébe is került. A fenséges és monumentális épületek láttán persze nem szabad elfeledkeznünk arról, hogy az egyiptomiak is csak emberek voltak – és néha nekik is kijárt egy-két szabadnap.
Az okok közül, amire hivatkoztak, sok olyan van, ami ma is megállná a helyét, de akad néhány, ami egészen hihetetlennek tűnik mai szemmel. A British Museum birtokában van egy különleges kőtáblának, amin negyven, egy építkezésen dolgozó munkás van számontartva – derül ki a LADbible írásából. Ezen a táblán a beosztáson kívül az esetleges távolmaradások és okaik is szerepelnek.
Ókori “munkakönyv”
A negyven nevet tartalmazó lista tetején lévő felirat tanúsága szerint “II. Ramszesz uralkodásának negyvenedik évéből” , tehát nagyjából Kr.e. 1250-ből származott a mészkőtáblára vésett jegyzék. A táblát több más lelettel együtt fedezték fel a Nílus nyugati hátsó partján fekvő Deir el-Medinában, ahol egyébként főleg sírhelyeken dolgoztak a munkások.
Ami a kivett “szabadnapokat” illeti, az indoklások között többször is szerepel, hogy valaki halott rokona bebalzsamozása miatt (ami egyébként meglepően összetett procedúra volt) nem tudott az adott napon dolgozni – ez természetesen napjainkan már nem aktuális, de persze vannak dolgok, amik tényleg nem változnak.
Az előbb említettek mellett volt aki édesanyja betegségére hivatkozott, és olyan is, aki skorpiómarás miatt maradt távol aznap a munkától. Ezek akár napjainkban is megtörténhettek volna. Igaz, hogy a skorpiómarás a mi környékünkön kissé meglepő lenne, de hasonló jellegű “balesetek” nem elképzelhetetlenek. Az viszont egy fokkal furcsábbnak tűnik, hogy többen arra hivatkozva nem jelentek meg a munkában, hogy éppen sörfőzéssel vannak elfoglalva.
A sörfőzés jelentősége
Ez a kifogás az ókori Egyiptomban nem is hangzott annyira furcsán, mint napjainkban. Akkoriban ugyanis a sör tulajdonképpen alapvető “élelmiszernek” számított. Azoknak a munkásoknak például, akik a gízai piramisokat építették, a napi adagjuk nagyjából 5 liternek felelt meg, de ennyi folyadékra valószínűleg szükség is volt a perzselő sivatagi hőségben.
Ezenkívül fontos azt is megjegyezni, hogy akkoriban a “sör” nem egészen azt takarta, amire manapság asszociálunk, hanem egy sűrű, édes és tápláló ital, amelyet gyerekek és felnőttek egyaránt fogyasztottak. A munkások fejadagja mellett gyakran a fizetséget is sörben számolták ki, és az italt még az istenek számára, áldozatként is bemutatták.
Ezeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra