Videó: Mennyire bírta valójában a középkori páncélzat a korabeli nyílvesszőket?
A középkori fémpáncélzattal kapcsolatban sokunknak az a kép él a fejében, hogy áthatolhatatlan védelmet jelentett, és hogy acélba burkolva magunkat a legkeményebb csatákat is karcolás úszhatjuk meg.
Kérdezzük meg azonban azokat a francia katonákat, akik részt vettek az angolok elleni azincourt-i csatában. Ők ugyanis közelebbi ismeretségbe kerültek az angolok nyílvesszőivel, derül ki az Open Culture beszámolójából.
Páncél kontra nyílvessző
Ezt vizsgálja meg részletesen a Tod’s Workshop videója, a „pontos és részletes történelmi reprodukciójú nyílpuskákat, kardokat, tőröket és más középkori fegyvereket, valamint műtárgyakat” gyártó brit cég produkciója.
Ez nem egy garázsprojekt, mivel az ehhez kapcsolódó területek szakértői kerültek bevonásra. A Tod’s Workshop tulajdonosa, Tod Todeschini a cég fegyver- és nyílkészítőjét, valamint fegyver- és páncéltörténész Toby Capwellt és egy Joe nevű, rendkívül képzett íjászt kért meg, hogy segítsenek neki a kísérlet során.
Joe feladata az volt, hogy a műhely számos korhű, XV. század eleji nyilát kilője a hűen megmunkált, XV. század eleji páncélzatra, hogy lassított felvételen is bemutassa, mennyire tudott az valóban helytállni a hatalmas angol hosszú íjjal szemben.
A páncél maga derekasan helyt állt, sok nyil egyszerűen lepattan róla, és volt, amelyik el is tört közben. De amikor egy lövés nem egy lemezbe csapódott, a dolgok sokkal bonyolultabbá válnak.
A sisak, a mellvért és a vállat fedő lemez közötti résekben lévő láncrétegek azonban jóval sebezhetőbbnek bizonyultak, mint gondolták.
Ami pedig a teljesen lemez nélküli ágyékot illeti, minél kevesebbet beszélünk róla, annál jobb.
Az 1415-ös év a szakértők szerint még a teljes testet borító páncélzat kifejlesztése előtt volt, amely ma a középkori lovagokra gondolva eszünkbe jut. Ez a szintlépésnek pedig kétségtelenül köze van a teljesen megsemmisített francia sereg azincourt-i incidensének.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban