Ezért olyan különleges a Mars nagyobbik holdja
A Mars holdja, a Phobos egy apró szikladarab, amely alig veri vissza a fényt, ám mégis nagy figyelem övezi. Ennek oka az lehet, mivel egyike a bolygó körül keringő két holdnak, és eredete mindmáig tisztázatlan. Ezenkívül pedig fantasztikus képek születtek róla.
A Phobos a Mars két holdja közül a nagyobb, a kisebbiket pedig Deimosnak hívják (magyarul félelem és rettegés, amely jól megy a háború istenéhez).
A Mars holdjainak eredete a mai napig nem tisztázott
A tudósok bizonytalanok a történetüket illetően. Lehetnek egy pár befogott főövi aszteroida, egy valaha kettős aszteroida két lebenye, amíg a befogás szét nem választotta őket, vagy egy második generációs objektum, amely a Mars kialakulása után keletkezett. De lehet, hogy egy nagyobb tömegű objektumok közötti ősi ütközés túlélő darabjai, írja a Universe Today.
A Phobos nem túl nagy, mindössze 26×23×18 km, így nem elég masszív ahhoz, hogy lekerekített legyen. A sűrűségének vizsgálata azt mutatja, hogy egy törmelékhalom-szerű test, amelyet a saját gravitációja is csak lazán tart össze.
Az ESA 2003-ban elindította a Mars Express Orbiter űrszondát. Az egyik műszere a nagyfelbontású sztereokamera, amely fekete-fehér üzemmóddal is rendelkezik, és a Phobosról készült eredeti kép is fekete-fehér volt.
Andrea Luck képfeldolgozó a skóciai Glasgowból, aki többek között űrfelvételekkel is foglalkozik. Úgy döntött, hogy az eredeti fekete-fehér képet kiszínezi. „Eléggé belefáradtam, hogy ezt a lenyűgöző fotót csak fekete-fehérben látom a neten, ezért úgy döntöttem, feldobom némi színnel.”
Érdekesség, hogy ez egyetlen kép, nem pedig egy kompozit.
A HRSC feladata, hogy sztereográfiai felvételeket készítsen a Mars felszínéről, megörökítve a geológiai és morfológiai részleteket. A cél a felszín minél nagyobb részének feltérképezése, de készültek képek a Phobosról és a Deimosról is a küldetés alatt.
A Phobos képei segítettek a tudósoknak jobban megérteni a furcsa holdat, de több kell ahhoz, hogy szilárd következtetéseket vonjanak le. Itt jön a képbe a küldetés, amelyet néhány éven belül elindítanak a Phobosra és testvérére, a Deimosra is.
A JAXA, a Japán Űrkutatási Ügynökség 2026-ban indítja el az MMX küldetést, ami a Mars Holdjainak Felfedezését jelenti. Ennek célja a Phobos és a Deimos eredetének megértése. Az MMX 2031-ben egy mintát is visszahoz majd a Phobosról, ezek pedig sok mindent el fognak árulni.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ukrajna csak „tesztpálya” az Oresnyik rakétának Zelenszkij szerint
Erdély Bermuda-háromszöge: a hátborzongató Hoia-erdő
Stonehenge, megdöbbentő felfedezés: Az oltárkő eredete újraírhatja a történelmet
Ahol leghalálosabb kórokozók lakoznak: Az Egyesült Államok titkos laborja
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel