Páratlan verseny: TE is elnevezheted a Föld kvázi-holdját
A kreatívok sosem látott lehetőséget kapnak a frissen meghirdetett versenyben.
A legtöbb ember maximum a gyerekeit és a háziállatait nevezi el élete során, esetleg a cégét, ha vállalkozó. Egy rádiócsatorna viszont olyan ötlettel állt elő, hogy valami egészen rendkívüli névadását bízza a közönségre: egy kvázi-holdét.
Mit is nevezünk el?
A kvázi-holdak szorosan egy bolygó mellett keringenek a Nap körül. Kezdetben úgy tűnhet, hogy bolygótársa körül kering, a valóságban azonban pusztán hasonló a pályájuk és keringési sebességük a Nap körül. Ez az asszociáció csak átmeneti, mert a kvázi holdakat soha nem fogja el partnerük gravitációja, és végül kiesnek a szinkronból.
A The Planetary Society szerint a Földnek hét ismert kvázi-holdja van, amelyek mind kisbolygók. Közülük többet az elmúlt néhány évben fedeztek fel, például a 2023 FW13-at – a legutóbb felfedezett kvázi holdat, amelyet először tavaly márciusban észleltek. És eddig a Föld kvázi-holdjai közül csak egyet, a Kamo’oalewát nevezték el hivatalosan.
Milyen hold?
Nem szabad összetéveszteni a miniholdokkal, amelyek olyan kis testek, amelyek keringenek a Föld körül, de csak rövid ideig – átlagosan kevesebb mint egy évig –, mielőtt kikerülnének bolygónk gravitációs vonzása alól.
A csillagászokat a kvázi-holdak és a miniholdak egyaránt érdeklik, mivel ezek az űrkőzetek a Földről legkönnyebben hozzáférhető aszteroidák közé tartoznak, így elsődleges célpontjai a mintákat gyűjtő küldetéseknek. Egyes tudósok úgy vélik, hogy ezek az ideiglenes műholdak ugródeszkaként használhatók a bolygóközi utazásokhoz, írja a Live Science.
Te is csatlakozhatsz
A „Name a Quasi Moon!”, azaz „Nevezz el egy kvázi-holdat!” versenyt a Radiolab podcast és a Nemzetközi Csillagászati Unió (IAU) által közösen rendezi. A közönség nevezheti el a 2004-es GU9-t, más néven 164207-t, amely a Föld első ismert kvázi-holdja volt, amikor felfedezték. 20 évvel ezelőtt. Egy 2010-es tanulmány szerint ez az űrkőzet kevesebb, mint 1000 méter széles, és valószínűleg 2600-ig a Föld mellett fog haladni.
Az ötletet, hogy végre elnevezzék ezt a kvázi-holdat, először a Radiolab vetette fel, miután a podcast segített sikeresen elnevezni a Vénusz egyetlen ismert kvázi-holdját.
„Annyira jól szórakoztam, hogy segítettem elnevezni a Vénusz kvázi holdját [Zoozve], hogy azt akartam, hogy az egész világ megkapja ezt az esélyt” – mondta Nasser az IAU közleményében.
Hogyan lehet nevezni?
Bárki, aki elmúlt 18 éves, részt vehet az új versenyen a világ bármely pontjáról, ha elküld egy nevet egy online űrlapon. Azonban van néhány szabály és további szempontok, amelyeket figyelembe kell venni:
Először is, a versenyben javasolt neveknek mitológiai eredetűnek kell lenniük, vagyis bármely mitológiában szereplő karaktertől vagy tárgytól kell származniuk. Másodszor, a nevek legfeljebb 16 karakter hosszúak lehetnek, és a szűk, 26 betűs latin ábécé szerint írhatók.
Ezenkívül nem használhatsz olyan neveket, amelyeket már adott az űrobjektumoknak, és nem tartalmazhatnak politikai vagy katonai kötődésű szavakat. A Radiolab szerint minden, ami a teremtésmítoszokkal, a Homérosz „Iliászában” leírt trójai háborúval vagy a görög versekből az Amazonas harcosaival kapcsolatos, szintén tilos, mivel az ilyen neveket a külső Naprendszer objektumainak tartják fenn.
Fontos tudnivalók a versenyről
Név beküldéséhez írj egy rövid idézetet (maximum 360 szó), amely elmagyarázza a név jelentését. Ez szerepelni fog az IAU hivatalos elnevezési közleményében, amikor a verseny lezárul. Írhatsz egy hosszabb nyilatkozatot is (maximum 1500 szó) arról, miért választottad ezt a nevet, és miért kell nyernie.
A beadványok június 1-jén nyíltak meg, és szeptember 30-ig lehet őket benyújtani. A bírák kiválasztják a 10 kedvenc potenciális nevüket, amelyeket novemberben nyilvános szavazásra bocsátanak. A nyertes név kihirdetése 2025 januárjában várható.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
2028-ra feltámasztanák a gyapjas mamutokat
Harc a víz ellen: Innovációk az árvízvédelmi technológiákban
6 észak-koreai katona holttestét azonosíthatták az ukrán fronton
Meglepő dolgot fedeztek fel a pteroszauruszokról, a valaha volt legnagyobb repülő állatokról
Egyenlő státuszban éltek a férfiak és a nők a 9 ezer éves ősi városban
Nem egyedül jött az aszteroida, amelynek becsapódása a dinoszauruszok kihalásához vezetett