Viking kori kincset talált a férfi, aki szórakozásból fémdetektorral keresgélt
Amikor új értelmet nyer a kincskeresés.
Egy fémdetektoros civil egy viking kori ezüsttuskót tárt fel a Man-szigeten.
A Manx Nemzeti Örökség közleménye szerint John Smart találta meg az 1000 éves, ujjnyi fémdarabot, miközben felfedezte az Ír-tengerben, Észak-Írország és Anglia között fekvő szigetet.
Viking Age 'treasure' discovered by metal detectorist on Isle of Man https://t.co/ATfHmAziV1
— Live Science (@LiveScience) June 8, 2024
Rutinos kincskereső
Smart, aki több mint 40 éve fémkereső, azt mondta, soha nem fárad bele a szigeten eltemetett kincsek keresésének izgalmába.
„Az a gondolat, hogy találsz valami érdekeset… olyan földet észlelsz, ahol nincs semmi, hangtalan, aztán hirtelen egy kis sípolás” – mondta Smart az Isle of Man’s Manx Radiónak.
A sziget 2017-es kincsekről szóló törvénye értelmében Smart lemondott a műtárgyról a Manx Nemzeti Örökség javára, amely átadta azt a sziget vizsgálóbírójának.
A vizsgálat eredménye
A körülbelül 11 gramm súlyú fémdarabot „kincsnek” nyilvánította. Ez a meghatározás röntgenfluoreszcenciával végzett ezüstanalízisen alapult, amely kémiai aláírásokat tár fel. Emellett pásztázó elektronmikroszkópot használ, amely a kémiai összetételre vonatkozó információkat is megadja. Az elemzést a Liverpooli Egyetem és a Manx National Heritage végezte.
A törvény értelmében kincsnek számít minden olyan műtárgy, amely legalább 10% nemesfémet tartalmaz, és nincs nyomon követhető tulajdonosa. Az eredmények azt mutatták, hogy az öntvény 88%-a ezüst volt a nyilatkozat szerint.
Megelőzte korát
A nemesfémrúd a vikingek szokásos fizetőeszköze volt, és az ezüstérmék helyettesítőjeként szolgált az áruk és szolgáltatások fizetésére, írja a Live Science.
„Az ehhez hasonló nemesfémrudakat a viking világban kereskedelemre használták” – mondta Allison Fox, a Manx Nemzeti Örökség régészeti kurátora. „Az öntvényeket lemérték és tesztelték, hogy megbizonyosodjanak az ezüsttartalmukról, és részben vagy egészben arra használták, hogy megvásárolják azt, amire egy vikingnek szüksége volt. Ez egy határokon átnyúló valuta volt.”
Kincsesbánya
Nem ez az első alkalom, hogy a viking korból, i.sz. 793-1066. közöttről származó ezüstöt fedeztek fel a Man-szigeten. 2021-ben egy amatőr kincsvadász feltárt egy „malacpersely” kincset, amely számos műtárgyat tartalmazott, köztük 87 érmét és 13 darab felvágott ezüst kargyűrűt, amelyek „hack ezüstként” vagy különböző méretű valutánként szolgáltak.
„Ez az öntvény lehet, hogy csak egy kis műtárgy, de kontextusba helyezve segít bemutatni, hogy a Man-sziget hogyan volt a nemzetközi viking kereskedelmi hálózat része 1000 évvel ezelőtt, beleértve a viking gazdaság működését és a szigeten a kereskedelem helyét – mondta Fox a Manx Radiónak. „Lényegében gyakran hasonlítom egy hitelkártyához. Mert az értéke az ezüsttartalmában van… ezt bárhol elkölthetik a viking világban.”
A közlemény szerint a tuskó most a Manx Múzeum Viking és Középkori Galériájában látható.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Veszélyben a kárpátaljai magyarok? A Kreml szerint legitim célpont a Kárpátaljára telepített Rheinmetall hadiüzem
A szuezi válság, ami a magyar forradalommal együtt zajlott
Az emberiség eredete: ezek a legkülönösebb elméletek
A radioaktív ember, aki borzalmas módon vesztette életét
Az ufóknak 2 bázisuk van a Földön az ügyvéd szerint, aki a helyszíneket is ismeri
Nagy a baj: Nostradamus és Baba Vanga is borzalmas évet ígér 2025-re