A Nap mágneses mezeje hamarosan megfordul: hogyan befolyásolja majd a Földet?
A Nap egy jelentős esemény küszöbén áll, ugyanis nemsokára megfordul a mágneses mezeje. Ez a jelenség nagyjából 11 évente fordul elő, és a napciklus egy fontos szakaszát jelzi. De milyen hatással lesz ez a Földre?
A polaritás eltolódása a napmaximum felét, a naptevékenység csúcspontját, valamint a napminimum felé való elmozdulás kezdetét jelzi – magyarázza a Space.com. A legutóbbi hasonló esemény 2013 vége felé történt.
Miért változik a Nap mágneses mezeje?
A mágneses mező megfordulásának megértéséhez fontos ismerni a napciklust. A naptevékenységnek ezt a körülbelül 11 éves ciklusát a Nap mágneses mezeje irányítja, és a felszínen látható napfoltok gyakorisága és intenzitása jelzi.
A naptevékenység csúcspontját egy adott napciklus alatt napmaximumnak nevezik, és
a jelenlegi becslések szerint 2024 vége és 2026 eleje között fog bekövetkezni.
Van azonban egy másik nagyon fontos, bár kevésbé ismert ciklus, amely két 11 éves napciklust foglal magába. A Hale-ciklusként ismert mágneses ciklus körülbelül 22 évig tart, amelynek során a Nap mágneses mezeje megfordul, majd visszaáll az eredeti állapotába – mondta Ryan French asztrofizikus a Space.com-nak.
A mágneses mező a napminimum idején
A napminimum idején a Nap mágneses mezeje a földi mágneses mezőhöz hasonlóan egy északi és egy déli pólussal rendelkező dipólushoz hasonlít. Ahogy azonban a napmaximum felé haladunk, “a Nap mágneses mezeje egyre összetettebbé válik, és nincs egyértelmű észak-déli pólusmegoszlás” – mondta French.
Mire a napmaximum elmúlik és elérkezik a napminimum, a Nap visszatér kétpólusú állapotába, immár fordított polaritással.
A közelgő polaritásváltás során a mágneses mező az északi féltekén északról délre változik, a déli féltekén pedig fordítva.
Mi okozza a polaritásváltást?
A megfordulást a napfoltok, a napfelszín mágnesesen összetett régiói okozzák, amelyek jelentős naptevékenységeket, például napkitöréseket és koronakidobódásokat (CME-k) képesek előidézni.
A napfoltok, amelyek az egyenlítőhöz közel keletkeznek, a régi mágneses mezőnek megfelelő orientációjúak lesznek, míg a pólusokhoz közelebb kialakuló napfoltok mágneses mezeje az éppen oda érkező mágneses orientációnak megfelelő lesz, mondta French. Ezt nevezzük Hale törvényének.
Milyen gyorsan történik a váltás?
Azzal tisztában vagyunk, hogy a nap mágneses mezejének megfordulása nem azonnali. Ez egy fokozatos átmenet a dipólustól a komplex mágneses mezőn át a fordított dipólusig a teljes 11 éves napciklus alatt.
“Röviden, nincs olyan konkrét “pillanat”, amikor a Nap pólusai megfordulnak” – mondta French.
Ez hogyan befolyásol minket?
Kétségtelen, hogy a Nap az utóbbi időben rendkívül aktív volt, számos erőteljes napkitörést és CME-t tapasztalhattunk. Ezek mind erős geomágneses viharokat váltottak ki a Földön, amelyek az utóbbi időben gyönyörű sarki fényeket produkáltak.
A mágneses mező eltolódásának egyik mellékhatása a Földre enyhe, de előnyös: segíthet megvédeni a Földet a kozmikus sugárzástól, vagyis a nagy energiájú szubatomi részecskéktől, amelyek közel fénysebességgel terjednek, és károsíthatják az űrhajókat és a Föld védő légkörén kívül keringő űrhajósokat.
Érdemes elolvasni:
- Számos orvosi kezelésre lenne szükségünk a világűrben való utazáshoz
- Csak 2000 évente történik ilyen az Antarktiszon, most például a szemünk láttára
Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?