Videó: Ez történne, ha a dinoszauruszokat elpusztító aszteroida ma csapódna be
Egy videó, amely bemutatja, hogy mi történt a dinoszauruszokkal, amikor az aszteroida 66 millió évvel ezelőtt becsapódott a Földbe, azt is megmutatja, hogy mi történne az emberekkel, ha ez az esemény ma történne.
A videó jól mutatja, milyen szörnyű sors jutott a dinoszauruszoknak, amikor az aszteroida becsapódott a mai Yucatán-félsziget területére.
A kontaktus után több mint 20 perccel az egész Föld egy forró kemencévé változott, és a kilökődött olvadt törmelék zúdult minden irányba. A földrengések ezután világszerte vulkánkitöréseket váltottak ki, számol be a Unilad.
A dinoszauruszok számára a végső csapás azonban mégis az az óriási porfelhő volt, amely ezek után beborította a Földet. Egyes becslések szerint akár 15 évig nem jutott napfény, aminek következtében a fajok 75%-a kipusztult.
Voltak azonban néhány szerencsés lény, köztük a krokodilok, amelyek hónapokig képesek voltak élelem nélkül maradni, a madarak pedig csőrükkel olyan táplálékon is eléldegéltek, mint a magvak.
Mi vajon hogyan boldogulnánk, ha egy ugyanekkora aszteroida ma csapódna be ugyanoda?
Az első dolog, ami történne, hogy Közép-Amerika és az USA déli része elpárologna a robbanástól, és százmillió ember halna meg másodperceken belül.
Percekkel később földrengések törnének ki szerte a világon, és óriási cunamik sújtanák volna a partokat, mintegy hárommilliárd embert vízbe fojtva.
A törmelék több millió embert ölne meg az Egyesült Államokban, és aki elég messze van, annak a legjobb esélye a túlélésre az lenne, ha a föld alá jutna, mielőtt a forró eső elkapja.
Az olyan történelmi helyeken, mint az iráni Nushabad és a törökországi Derinkuyu, a földalatti városok milliókat tudnának megvédeni a savas esőtől, amely éveken át hullana a túlélők nyakába.
A kormányzati bunkerek is biztosíthatnának menedéket, de nagyjából öt év alatt az élelmiszer és az édesvíz elfogyna, és csak félmillió ember maradna a Földön.
A videó azonban reményt ad az emberiségnek, mivel lehet rá esély, hogy a túlélők képesek lesznek alkalmazkodni a hirtelen megváltozott körülményekhez.
Az is lehetséges, hogy ha tudjuk, hogy jön az aszteroida, akkor fel tudunk rá készülni. 2022-ben a NASA szándékosan beleütközött a DART (Double Asteroid Redirection Test) küldetés keretein belül egy, a Földtől 10,9 millió kilométerre lévő aszteroidába, megváltoztatva annak pályáját.
A küldetés sikerrel zárult, az aszteroida űrbeli mozgása megváltozott, keringési ideje 32 perccel és 42 másodperccel lerövidült. Ez pedig bebizonyította, hogy a NASA képes megvédeni bennünket egy esetleges ütközés felé tartó aszteroidától.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálhatták a Tejútrendszer ősi, ‘gonosz ikertestvérét’?
Félelmetes videó mutatja be a különböző kategóriájú hurrikánokat, és azt, hogy milyen pusztításra képesek
Így szigorított a NAV 2024-ben: könnyebben minősíthetnek kockázatos adózónak
Lerobbant az orosz kémhajó NATO-területen, a dánok és egy vontatóhajó kísérték vissza
Nobel-díjat kapott a mesterséges intelligenciáért, közben pedig retteg saját találmányától
Innen indultak a 20. századi Nobel-díjas tudósaink