Ez történne, ha egy fekete lyuk szabadulna a Naprendszerbe
A Naprendszerünk igen terebélyes, ugyanis nyolc bolygó, több száz hold, több százezer aszteroida és több milliárd üstökös kering a Nap körül, ráadásul amiatt is szerencsésnek mondhatjuk magunkat, hogy egyszer sem zavarta meg bolygóink életét egyetlen fekete lyuk sem.
De mi történne, ha beszabadulna az elefánt a porcelánboltba?
Vajon ez a hívatlan vendég elnyelne mindent, ami a Naprendszeren keresztülhaladna, vagy csak apró gondot okozna? A What If erre kereste a választ
Először tisztában kell lennünk azzal, hogy a fekete lyukak nem lyukak, hanem nagy mennyiségű anyag egy végtelenül kicsi pontba sűrűsítve. Ez pedig hihetetlenül erős gravitációs erővel rendelkezik, olyannyira, hogy még a fény sem tud kiszabadulni egy fekete lyuk szorításából.
Ha túl közel kerülünk egyhez, mi magunk is áldozattá válunk. Tehát azt már tudjuk, hogy ha egy fekete lyuk belépne a Naprendszerbe, az nem lenne jó hír. De mennyire lenne rossz?
Az, hogy egy ilyen obbjektum mekkora pusztítást okozna a Naprendszerben, attól függ, hogy mekkora, és milyen messzire jutott a Naprendszerbe.
Ha egy szupermasszív fekete lyukról beszélünk, mint amilyen a Tejútrendszerünk középpontjában található, akkor a túlélési esélyeink csekélyek. Egy ekkora szörnyeteg még néhány fényév távolságból is gondot okozna, meg sem kellene jelennie személyesen.
A szupermasszív fekete lyukak körül valószínűsíthetően csillagok, bolygók, aszteroidák és üstökösök keringenek. Az összes törmelék, amit egy szupermasszív fekete lyuk felszedne az űrben való utazása során, a mi Naprendszerünket bombázná, aztán a körülötte keringő pályára rántaná a maradékot.
Azonban nem lenne időnk ezen bosszankodni, mivel mi már rég eltűntünk, ugyanis egy kóbor bolygó rég becsapódott volna a Földbe.
Aggódni sem lenne időnk, a Jupiterből pedig sálat kötne
Nézzük meg azonban, mik az esélyeink egy csillag méretű fekete lyuk esetén. Ez egy olyan obektum, amely akár hússzor nagyobb tömegű, mint a Napunk.
Ha egy ilyen objektum eljutna a Naprendszer külső részeire, gravitációs zűrzavart okozna az Oort-felhőben, a jeges, üstökösszerű objektumok területén.
Egy ilyen fekete lyuk még több üstököst és aszteroidát repítene a Naprendszer belsejébe, ahol azok becsapódhatnának a bolygókba, így a Földet is érheti néhány csapás. De ez csak a kezdet. Ahogy átjut a Naprendszeren, megzavarná a benne lévő összes bolygó pályáját.
Valószínűleg a rendszer legnagyobb bolygója, a Jupiter sem bírná ki. A fekete lyuk az összes gázt elszívná az óriásbolygóból, és egy örvénylő, forró koronggá változtatná. Addig húzná, amíg teljesen el nem emésztené azt.
Mi történne a saját bolygónkkal ebben a gravitációs zűrzavarban? A Föld számára nem lenne jó a helyzet. A fekete lyuk már a Plútó pályájáról is hatással lenne ránk.
Erős első benyomás gyanánt kihúzna minket a lakhatósági zónából, és mi, emberek talán nem állnánk készen arra, hogy alkalmazkodjunk ehhez a változáshoz.
Röviden: nem szeretnénk fekete lyukat a Naprendszer környékére sem
Nem sok időnk lenne panaszkodni, hiszen rosszabb dolgok is várnának ránk. Ahogy a láthatatlan zabagép megközelíti a Földet, a bolygó kérge megrepedne, és a valaha volt legszélsőségesebb természeti katasztrófákat élnénk át, a Richter-skálát akár ki is dobhatnánk a kukába.
Az óceáni árapályok is pusztítóak lennének. Mire a fekete lyuk elhaladna a Föld pályája mellett, bolygónkból nem maradna más, csak egy magmával kikövezett, steril gömb.
De az sem lehetetlen, hogy a Föld is teljesen kirepülne a Naprendszerből és maga is kóbor bolygóvá válna.
Bármilyen borzasztóan is hangzik, ez lenne a legkegyesebb forgatókönyv, mert amikor a fekete lyuk elég közel kerülne a Naphoz, elkezdené felszívni annak minden egyes részét, majd minket is a telhetetlen gyomrába rántana.
Ha a Föld valahogy ott maradna a káosz után, akkor pedig egyszerűen darabokra tépné és felfalná a tomboló óriás. Csak egy újabb módja annak, hogy a Föld véget érjen. Ennek fényében örülhetünk, hogy nincs túl sok fekete lyuk az univerzumban.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon