Hamarosan egy 3000 évvel ezelőtti csillagrobbanást láthatunk az égen
Bár évezredekkel ezelőtt történt, a világegyetem felfoghatatlan méretei miatt most fogunk tudni megfigyelni egy csillagrobbanást.
A világegyetem méretei emberi ész számára szinte felfoghatatlanok. Óriási kiterjedése miatt ha valami 100 fényévnyire történik a Földtől, annak 100 évbe fog telni, mire “ideér” és mi is megpillanthatjuk az éjszakai égbolton, ha 1000 fényévnyire, akkor pedig 1000 évbe, és így tovább.
Szabad szemmel is látható csillagrobbanás
A NASA most arra számít, hogy a tudósok hamarosan megpillanthatnak egy 3000 évvel ezelőtti kozmikus eseményt – írja a Unilad. Szakértők szerint mostantól szeptemberig bármikor bekövetkezhet, amire sokan annyira várnak: szemtanúi lehetünk egy “új” csillag születésének, egy nóvarobbanásnak.
A nóva egy úgynevezett fehér törpe gyors, rövid robbanása, míg a szupernóva egy nagy csillag katasztrofális halála. A csillag, amely nóvarobbanásának szemtanúi leszünk, a T Coronae Borealis (T CrB), más néven Blaze Star, vagyis Tűzcsillag vagy Lángoló csillag.
A T Coronae Borealis egy kettős csillagrendszer a Corona Borealisban, amely egy idős vörös óriáscsillagból és egy halott fehér törpecsillagból áll. Ahogy a vörös óriás felhevül, egyre instabilabbá válik, és leválasztja külső rétegeit, amelyek aztán anyag formájában a fehér törpecsillagra hullanak.
“Anyagcseréből” csillagrobbanás
Az űrügynökség szerint az “anyagcsere” következtében a fehér törpe légköre folyamatosan melegszik, míg végül egy “elszabadult termonukleáris reakció” következik be, ami egy nóva kialakulásához vezet.
“Ez egy olyan egyszeri esemény, amely hatására sokan válnak majd lelkes csillagászokká, és a fiataloknak egy olyan kozmikus eseményt biztosít majd, amelyet ők maguk is megfigyelhetnek, feltehetik saját kérdéseiket, és saját adatokat gyűjthetnek” – mondta Dr. Rebekah Hounsell, a NASA munkatársa.
Néhány napig a T CrB szabad szemmel is látható lesz: elég fényesen fog égni ahhoz, hogy egy új csillagot hozzon létre az égen.
Érdmes elolvasni:
- Ez történne, ha egy fekete lyuk szabadulna a Naprendszerbe
- A Szaturnusz viharai még a Jupiterénél is kaotikusabbak lehetnek
Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon