Az ‘ítéletnapi’ gleccsernek is hívják, de miért kell ennyire félnünk tőle?
A Föld növekvő hőmérséklete és különösen az óceánok felmelegedése olvasztja az antarktiszi jeget és emeli a tengerszintet szerte a világon. Most egy új kutatás azt mutatja, hogy a jég egy kritikus része, a Thwaites-gleccser gyorsabban olvad, mint korábban hitték.
A Grist szerint a Thwaites-, vagy az Ítéletnap-gleccser a Nyugat-Antarktisz jégtakaró peremén található gleccserek egyik legfontosabb pontja. A meleg óceáni áramlatok beleszaladnak az itteni jégbe, erodálva a gleccsert.
Nem véletlenül kapott ilyen baljós becenevet a gleccser
A múltban a kutatók úgy voltak képesek modellezni a Thwaites-gleccser olvadásának sebességét, hogy megfigyelték, a képződmény peremének mekkora része érintkezik a melegebb tengervízzel.
Egy májusban közzétett tanulmányban azonban a kutatók kimutatták, hogy a gleccser jobban ki van téve a víznek, mint korábban hitték, adta hírül a The Cool Down.
A Grist jelentése szerint az árapályok gyengítik a képződmény kapaszkodóját a tengerfenéken. A felszín alatt magas nyomású zsebek alakulnak ki, ahol meleg víz kúszik be a jég alá.
“Nagyon hamar meg kell értenünk, hogy milyen gyorsan változik a jég, és milyen gyorsan fog változni a következő 20-50 évben” – mondta Christine Dow, a Waterlooi Egyetem gleccserkutató professzora.
“Azt reméltük, hogy 100, vagy akár 500 évbe telik, amíg ez a jég elvész. Azonban nagy az aggodalom, hogy ez ennél sokkal gyorsabban történik.”
A Thwaites-gleccser szinte minden más társánál gyorsabban olvad, évente 50 milliárd tonna jeget veszít.
Ez már önmagában is a tengerszint emelkedésének 4%-át teszi ki, és elég jeget tárol ahhoz, hogy eltűnésekor több mint két méterrel megemelje a tengerszintet.
De ami még rosszabb, hogy ez egy sokkal nagyobb jégtakaró körüli jégtakaró része, amelynek nagy része a tengerszint alatt van.
Amikor összeomlik, az óceán valószínűleg beleveszik ebbe a jégtálba, megolvasztva azt, és közel 3 méterrel megemelve a tengerszintet.
Lehet, hogy nem tűnik nagy dolognak, ha a tengerszint fél métert vagy akár 3 métert emelkedik, de a következmények súlyosak lesznek, mivel nagy kiterjedésű partvidékeket nyel el.
Kimutattá, hogy olyan tengerparti városok vannak veszélyben, mint New York, Mumbai és Sanghaj, és olyan, közvetlenül a tengerszint felett fekvő országok, mint a Marshall-szigetek és Tuvalu eltűnhetnek, és Atlantisz legendája valóra válhat.
Néhány olyan ország, ahol nagy esély van a katasztrófára, például Szingapúr és Hollandia olyan infrastruktúrába fektet be, amely még a legszélsőségesebb tengerszint-emelkedéssel is megbirkózik.
Eközben egyes vállalatok megpróbálják megtalálni a módját annak, hogy növeljék a sarkvidéki jeget, hogy időt nyerjenek a tartósabb megoldások feltalálására.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra