Napi borzalom: kiderült, a piócák ugrani is tudnak
Túl jól aludnál mostanában, vagy nem álmodtál rosszat már jó ideje? Lehet, hogy az ugró piócák segíthetnek ezen.
Az ugráló piócák létezéséről már a viktoriánus korabeli természettudósok is vitatkoztak. Egyesek még feljegyzéseket is készítettek tornászhajlamú gyűrűsférgekről, mások viszont letudták annyival, hogy felülről pottyantak le rájuk.
Mai Fahmy és Michael Tessler kutatók felvétele azonban eldönteni látszik ezt a több mint 100 éves vitát. Ez az első meggyőző bizonyíték arra, hogy legalább egy szárazföldön élő piócafaj képes ugrani.
Fahmy 2017 júniusában és 2023 októberében a madagaszkári Ranomafana Nemzeti Parkban és más védett területeken végzett terepmunka során egyaránt videofelvételeket készített a Chtonobdella nemzetségbe tartozó lényekről.
Ezek az állatok Madagaszkáron, valamint a Seychelle-szigeteken, a Maláj-szigetvilágban és a Csendes-óceán déli részén elterjedtek. A felvételen pedig az látható, ahogy “szándékosan leugranak egy levélről a földre”.
Évszázados vitát zárt le a bizonyíték az ugráló piócákról
A kutatók egy megfeszített rugóhoz hasonlítják a piócák módszerét, úgy húzódnak össze, hogy maximalizálják a potenciális energiát, mielőtt elindulnának a talaj felé.
Repülés közben ráadásul a testüket kinyújtva tartják, számol be a Biotropica című folyóiratban megjelent tanulmányról az IFLScience.
“Lényegében egy kecses ugrást hajt végre, látszólag kemény landolással” – magyarázta Tessler a látottakat.
“Nem tudjuk, hogy ez milyen gyakran fordulhat elő, vagy hogy ezek a piócák ezt a képességüket gazdatestek felkutatására használják-e, de mivel két rövid felvételen több ugrást is rögzítettünk, ez a viselkedés gyakori lehet ennél a fajnál.”
Tekintettel az évek során a különböző régiókból származó rengeteg mendemondára, a duó azt is felveti, hogy nem zárható ki már, ugró fajok létezése sem.
Bár az ugró piócák széleskörű elterjedtsége úgy hangozhat, mintha egy Sharknado-szerű horrorfilm cselekménye lenne, nem kell aggódni miatta – ahogy a kutatók a felfedezést ismertető tanulmányban megemlítik, az állkapcsos szárazföldi piócák családján belül csak a fajoknak egy kis részhalmazáról van szó, amely képes lehet ugrani.
Ezek a rugószerű vérszívók is többről árulkodnak, mint ami látszik; felfedezésük valószínűleg jelentősnek bizonyul majd a természetvédelmi erőfeszítések szempontjából.
Fahmy szerint “ha rájövünk, hogyan találják meg ezek a vérszívók a gazdatesteket és hogyan kapcsolódnak hozzájuk, akkor jobban megérthetjük a béltartalom-elemzések eredményeit”. Ez jobb képet adhat a tudósoknak arról, hogy milyen más állatfajok vannak jelen a területen.
Még maguk a kis élősködők is sebezhetőek lehetnek. “A piócákat is gyakran figyelmen kívül hagyják, és mint az ökoszisztéma természetes részei, ők maguk is védelemre szorulhatnak” – tette hozzá Fahmy.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Mátyás kori várkastélyt építenek újjá
Új Ryanair járat indul Budapestről egy csodás horvát tengerparti városba
Ezek Magyarország legbiztonságosabb települései: tavaly egyetlen bűntényt sem regisztráltak
Ausztria is lezár 21 magyarországi határátkelőt
Varázslatos koreai udvari hímzések Budapesten
Saját magában ejthette csapdába prédáját a darázsfaj, amely a dinoszauruszok korában élt