Félelmetes következményei lehetnek a tüsszentés visszatartásának
Aki allergiában szenved, az tudja, milyen érzés, amikor annyit tüsszent, hogy úgy érzi, mindjárt szétrobban a feje. És mivel az allergiaszezon közepén vagyunk, nem árt jobban vigyázni.
Egy szerencsétlen férfi azonban valami hasonlót élt át. A floridai illetőségű férfinak még friss volt a hasán lévő heg egy műtét után, aztán egy nap reggelizés közben tüsszentett és köhögni kezdett, majd észrevette, hogy az alhasán nedvesség van.
Felhúzta az ingét, és látta, hogy “a beleinek egy része áthatolt a be nem gyógyult seben” – írja Adam Taylor anatómiai szakértő a Conversation című lapban. A férfit szerencsére idejében kórházba szállították, ahol azonnal megműtötték, így maradéktalanul felépült.
Most akkor engedjük ki, vagy inkább mégse?
Viszont ne gondoljuk azt, hogy el kellett volna nyomnia a tüsszentést. Kiderült ugyanis, hogy mind a tüsszentés, mind annak visszatartása szörnyű kockázatokkal járhat.
Az erőteljes tüsszentés például a bordaközi izmokon keresztül a tüdő sérvét okozhatja. Ez azonban általában olyan esetekben történik, amelyet súlyos egészségügyi állapotok, például kóros elhízás vagy cukorbetegség, illetve a dohányzás következtében kialakult gyengeség okoz.
A tüsszögés a tüdő érzékeny szöveteit, sőt, néhány ritka esetben az agyhártyát is felszakíthatja.
Taylor szerint ez utóbbiak egyfajta stroke-hoz, az úgynevezett szubarachnoideális vérzéshez vezethetnek, amely halálos kimenetelű lehet, ha nem diagnosztizálják és kezelik azonnal.
De még ha nem is szakad el, a tüsszentés akkor is hatással lehet az agyra.
Egyeseknél például a tüsszentést követően a test egyik oldalán gyengeség vagy látáskárosodás tapasztalható. A tüsszentés érrendszeri problémákhoz is vezethet, beleértve az aorta körüli szakadást, amely, ha nem kezelik, 48 órán belül 50%-os halálozási aránnyal bír.
Ráadásul az emberek tüsszentés közben gyakran megsérül a hátuk, és egyesek még a szemük körüli csontokat is eltörik. Ezt az úgynevezett blow-out törést általában nagy erőbehatás okozza – gyakran egy golf-, tenisz- vagy baseballütő – az arcscsontra.
Mindazonáltal Taylor figyelmeztetett, hogy nem szabad elnyomnunk a tüsszentés szükségességét.
2023-ban egy skót férfi úgy tartotta vissza a tüsszentést, hogy becsukta a száját és befogta az orrát, aminek következtében elszakadt a légcsöve. Ezenkívül a tüsszentés visszatartása arccsonttörést, hangszálsérülést és a mellkasban lévő védőszövetek elszakadását okozta.
De legalább egy valamitől nem kell félnünk tüsszentés közben
A szóbeszédek ellenére, ha az emebr nyitott szemmel tüsszent, nem fognak kiugrani ki a szemei. Nem árt ilyenkor kihangsúlyozni, hogy a szervezetünk általában jól alkalmazkodott a tüsszentéshez, így az ilyen hajmeresztő események nagyon ritkán fordulnak elő.
A tüsszögés valóban kulcsfontosságú védelmi mechanizmus, amely távol tartja a potenciálisan káros baktériumokat, vírusokat és port a légzőrendszerünktől.
De próbáljuk ezzel megnyugtatni mondjuk Donna Griffiths-t, aki a valaha volt leghosszabb tüsszentési roham rekordját tartja, ami 976 napot jelent, vagy Ji Jangot, aki egyszer 176 decibeles tüsszentést produkált. Ez körülbelül annyira hangos, mint egy rakéta felszállása.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Miért olyan gyakori a Fibonacci-sorozat a természetben?
Betiltják az Airbnb-t egy teljes belvárosi kerületben
A Trump elleni merénylet gyanúsítottja fontos szerepet vállalt az ukrán háborúban
Alaszka-háromszög: senki nem ismeri, pedig már 20.000 ember tűnt el
2020-ban lengyel katonák zavarukban véletlenül megszállták Csehországot
A 19-es járat eltűnése: a Bermuda-háromszög rejtélye