Szétverték az oroszok a világörökség egy darabját a Krímen
Az orosz megszállók lerombolták a Krím délnyugati részén található, UNESCO világörökségi listáján szereplő Kherszonészoszt, és szabadtéri színházat építettek az ásatások helyszínén, jelentette be az Ukrán Nemzeti Tudományos Akadémia Régészeti Intézetének vezető kutatója.
Kherszonészosz városa egy ókori görög kolónia volt, amelyet több mint 2500 évvel ezelőtt alapítottak görög telepesek a Krím-félszigeten.
Az UNESCO 2013-ban a világörökség részévé nyilvánította, és a Krím 2014-es Oroszország általi annektálása után is Ukrajna részeként ismeri el.
Tönkretették az oroszok a 2500 éves műemléket
Evelina Kravcsenko, az Ukrán Nemzeti Tudományos Akadémia Régészeti Intézetének vezető kutatója szerint a moszkvai hatóságok új épületekkel helyettesítették az eredeti látnivalókat, ezzel tönkretéve azok hitelességét.
2015 és 2016 között orosz fejlesztők állítólag kilátóteraszokkal kerítették el a helyszínen található tornyokat, falakat és oszlopokat, írja a Kyiv Independent.
Később egy ókori szabadtéri színház épült az ősi fellegvár helyén, ami körülbelül egy tonna plusz súlyt rakott az eredeti szerkezetekre.
A régészeti leletek nagy részét, köztük freskókat, edényeket és más tárgyakat Oroszországba vitték, a maradványok helyén pedig új város épült, illetve számos kiásott tárgyat eltávolítottak és máshol építettek újjá.
Az UNESCO a hónap elején jelentette be, hogy a teljes körű invázió 2022. február 24-i kezdete óta 412 ukrán kulturális örökségi helyszínt semmisítettek meg.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A legfalánkabb fekete lyuk megválaszolhatja a csillagászok egyik legégetőbb kérdését
Egymillió embert sújtott ez a titokzatos betegség, majd nyomtalanul eltűnt
Íme Egyiptom kevésbé ismert piramisai a Középbirodalom korából
Miért Csókolózunk? Az Evolúciós Gyökerek a „Gondozó Végső Csókja Hipotézisben” Rejlenek
Noé bárkájához vezethet el a lenyűgöző 3000 éves térkép
Elhunyt szeretteinkkel beszélgetni AI segítségével? – A „digitális feltámadás” etikátlan, illegális és nem segít a gyász feldolgozásában