Kutatók olyan hajtóműveken dolgoznak, amely megreformálhatja a repülést
A repülés a légszennyezés egy nagy szeletéért felelős, amely elősegíti globális felmelegedést. Annak érdekében, hogy a repülőgépek üzemanyag-takarékosabbak legyenek, egy cégcsoport megpróbálja módosítani őket. Ennek eredményeként pedig kicsit jobban hasonlítsanak a korai repülőgépekre.
A Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) szerint a légiközlekedési ipar jelenleg képtelen teljesíteni a kibocsátási célokat, számolt be az Autoevolution.
Az IEA szerint 2022-ben az iparág az összes globális energiával kapcsolatos szén-dioxid-szennyezés 2%-áért volt felelős. Ez pedig egy elég nagy mennyiség, ha figyelembe vesszük, hogy az emberek milyen kis százaléka választja a repülést például egy adott évben.
Lehet környezetbarátabb a repülés? És ha igen, mennyivel?
Szervezetek egy csoportja – köztük a Safran Aircraft Engines francia hajtóműgyártó, a szintén francia ONERA és a GE Aerospace – azonban létrehozta a RISE programot.
A partnerségnek köszönhetően a Safran és az ONERA egy új hajtómű-konstrukciót, az úgynevezett Open Fan, vagy propfan hajtóművet tesztelte, írja a The Cool Down.
A modern repülőgépek zárt hajtóművek köré épülnek, de a propfan esetében a turbinalapátok nem lennének elzárva, így az inkább egy régimódi propelleres hajtóműre hasonlítana.
Ez a kialakítás “a leghatékonyabb és fenntarthatóbb lehetőség a motor meghajtási hatékonyságának javítására”.
A Safran nemrég fejezte be ennek tesztelését az ONERA létesítményeiben. Beszámolóik szerint “az Open Fan célja az üzemanyag-égetés és a CO2-kibocsátás 20%-os csökkentése”.
“Ez a szélcsatorna-tesztek sorozata fontos mérföldkő a kutatási és technológiai ütemtervünkben, amelynek célja a kereskedelmi sugárhajtóművek következő fajtájának kifejlesztése”
– mondta Pierre Cottenceau, a Safran Aircraft Engines műszaki és kutatási és technológiai alelnöke.
A GE Aerospace és a NASA egy másik hasonló típusú, újratervezett sugárhajtóművön is dolgozik, amely a tervezők szerint akár 10%-kal is csökkentheti az üzemanyag-felhasználást.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Szúnyogok segítségével küzdenék le kutatók a maláriát
Kína valóban a titokban tartott repülőgép-hordozójával gyakorlatozik?
Egy orosz törvényhozó szerint Putyinnak ‘minden joga megvan arra’, hogy a NATO-országokat támadja
65 ezer évvel ezelőtt a neandervölgyiek már ragasztót gyárthattak
Egy meteorit alapján a Marson is létezhettek melegvizes források
Hüpszipülé, az ókori görög királnyő, aki minden férfit megöletett a szigetén