A középkor történelme tele van rejtélyes és különc uralkodókkal, de kevesen tűnnek ki úgy, mint Abu Ali Mansur, akit jobban ismernek Al Hakim bi Amr Allah (“uralkodó Isten parancsára”) uralkodói címén. A 985-ben született és 996-tól 1021-ig uralkodó Al Hakimra gyakran emlékeznek az “őrült kalifa” becenévvel, amelyet bizarr és szélsőséges cselekedeteivel érdemelt ki, és amely kitörölhetetlen nyomot hagyott a történelemben.
Al Hakim a fatimidák kalifájának, Abu Mansurnak és egy keresztény hitvesnek, Al Azizahnak a fia volt. Apja halála után, zsenge tizenegy éves korában lépett a trónra. Uralkodásának korai kezdetét beárnyékolta a vallási buzgalom vélt hiánya, ami valószínűleg keresztény anyai örökségének volt köszönhető. Az alattvalói részéről ez a gyanakvás sarkallhatta őt olyan tettekre, amelyek célja az volt, hogy a lehető legszélsőségesebb módon bizonyítsa iszlám elkötelezettségét — írja a History Collection.
Vallási üldözések a középkorban
A “puha” muszlim vádakkal szemben Al Hakim lelkes hadjáratot indított a birodalmán belüli keresztények és zsidók ellen. Uralkodása alatt számos templomot és zsinagógát rombolt le, különösen a jeruzsálemi Szent Sír templomot – a keresztények számára óriási jelentőségű helyszínt, mivel úgy tartják, hogy itt temették el és támasztották fel Jézust. Korlátozó és megalázó intézkedéseket is bevezetett a nem muszlimokkal szemben, például arra kényszerítette a keresztényeket és a zsidókat, hogy megkülönböztető ruházatot viseljenek, a zsidók esetében pedig harangokat, hogy hallhatóan azonosítani lehessen őket.
Az istenség kinyilvánítása
Al Hakim különcsége akkor érte el a csúcspontját, amikor Isten megtestesülésének nyilvánította magát. Míg sok uralkodó, aki hasonló állításokat tett, általános megvetést váltott ki, Al Hakimnak sikerült őszinte követőket gyűjtenie. Ezek a követők még jóval halála után is tisztelték őt, és a mai napig isteni alaknak tekintik a közel-keleti drúz szekta tagjai, és jelentős helyet foglal el egyes síita muszlimok vallási meggyőződésében.
A bizarr piaci ellenőrzések
Al Hakim különös viselkedése nem korlátozódott a vallási üldözésre. A történelem egyik legszokatlanabb fogyasztóvédelmi gyakorlatát vezette be. Al Hakim egy Masoud nevű óriási afrikai rabszolgával járőrözött Kairó piacain. Amikor olyan kereskedővel találkozott, akit azzal vádolt, hogy becsapta a vásárlókat, megparancsolta Masoudnak, hogy büntetésként nyilvánosan szodomizálja a vétkes kereskedőt. Az igazságszolgáltatásnak ez a szélsőséges és megalázó formája az uralmának hírhedt aspektusa lett, és a fenyegetés, hogy “hozza el Masoudot”, még mindig ott él Kairóban a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatok elleni figyelmeztetésként.
Hagyaték
Al Hakim bi Amr Allah uralkodása szélsőséges intézkedéseiről és uralkodójának különcségeiről maradt emlékezetes. A személyes bizonytalanság és a vallási buzgalom bonyolult összjátékától vezérelt tettei maradandó hatást gyakoroltak az irányítása alatt álló régiókra. Őrültsége ellenére – vagy talán éppen azért – Al Hakim hatása továbbra is megmaradt a Közel-Kelet kulturális emlékezetében. Története lenyűgöző, bár bizarr fejezet a történelem történetében, rávilágítva az abszolút hatalom kiszámíthatatlan természetére.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
A 3400 éves hajóroncs rakománya szinte sértetlen volt
A 1600 éves érmén a meggyilkolt római császár látható
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?
Hány nukleáris fegyvert használtak eddig a történelem során?
12 ezer méter mély lyukat ástak a tudósok, hátborzongató dolgot találtak
Az eddigi legfiatalabb bolygót találták meg csillagászok
Szúnyogok segítségével küzdenék le kutatók a maláriát