Több milliárd éves meteoritból készítettek legókockákat
A jövőbeli Hold-küldetések egyik fő célja, hogy az ott talált anyagok felhasználásával állandó bázist építsenek. A tudósok már kísérleteztek téglák készítésével különböző anyagok, többek között vér és burgonya felhasználásával.
Az Európai Űrügynökség (ESA) kutatói azonban most egy új módszerrel próbálkoznak, ugyanis egy több milliárd éves, nem földi eredetű anyagból készítettek 3D-nyomtatott legókockákat, amelyek pontosan olyanok, mint az eredeti.
Legókockák űrbéli anyagból
A Hold felszínét regolit borítja, amely több milliárd éves meteorbecsapódások és a Napból érkező töltött részecskék hatására jött létre.
A Föld nem rendelkezik ilyennel, de szimulálni tudjuk laboratóriumokban. Az itteni regolithoz legközelebb álló dolog a meteoritpor, ezért egy 4,5 milliárd éves meteoritot – amely 2000-ben landolt Észak-Afrikában – összezúztak, és hozzáadták a keverékhez. Az eredmény egy masszív, szürke tégla lett.
A legókockák ugyanúgy összeilleszthetők, mint a hagyományosak, bár a 3D nyomtatási folyamat miatt vannak bennük olyan egyenetlenségek, amelyek a hagyományos kockák esetében nem fordulnak elő, számolt be az IFLScience.
A kísérlet azonban azt mutatja, hogy a Holdon található anyagokból lehetséges olyan egymásba illeszkedő szerkezeteket létrehozni, ami rengeteg lehetőséget biztosít egy esetleges jövőbeli küldetés bázisainak építésénél.
Egyáltalán nem példa nélküli
“A Holdon még senki sem épített ilyesmiket, ezért nagyon jól jött, hogy az űrkockákkal rugalmasan kipróbálhattunk mindenféle tervet és építési technikát. Ez egyszerre volt szórakoztató és hasznos az ilyen technikák határainak tudományos megértéséhez” – mondta Aidan Cowley, az ESA tudományos munkatársa egy nyilatkozatban.
“Szeretjük a kreatív építkezést, és ki akartuk próbálni, hogy vajon az űrporból lehet-e a kockákhoz hasonló építőelemeket formázni, hogy különböző építési technikákat tesztelhessünk. Az eredmény elképesztő, és bár a téglák kicsit érdesebbek, lehetővé teszik számunkra, hogy játsszunk és teszteljük a terveinket.”
A kísérletet most arra fogják felhasználni, hogy népszerűsítsék a különböző tudományágazatokat a fiatalabbak körében. A kockák szeptember 20-ig lesznek megtekinthetők az Egyesült Államok, Kanada, Európa és Ausztrália számos LEGO üzletében.
“Nem titok, hogy a tudósok és mérnökök néha legóval kezdik az ötletelést. Az ESA űrtéglái megmutatják a fiataloknak, hogy a játék és a képzelet ereje az űrtudományban is fontos szerepet játszik” – mesélte Emmet Fletcher, az ESA márkaépítési és partnerségi irodájának vezetője.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Propagandát játszik a Hunnewell grúz tévéje, hogy eltekintsenek a hitelcsalástól
A kézikönyv, ami a boszorkányüldözések új hullámát indította el a 15. században
7 nevetséges amerikai törvény, amiért börtönbe mehetsz
Így fest a Föld alkonyata a napfordulókkal az űrből
S-70: az oroszok saját drónjukat lőtték le?
136 év után megfejthették Hasfelmetsző Jack rejtélyét