Rejtélyes gombák vehetik át a Földön az uralmat a tudtunk nélkül
A gombák világuralomra törése úgy hangozhat, mintha egy Zs-kategóriás horrorfilm központi eleme lenne. De nem az, ráadásul a tudósok szerint már rég megtörtént. A gombák ugyanis nem csak hűtőben megpenészedett élelemben vagy az erdőkben találhatók meg, hanem gyakorlatilag mindenhol, a legmélyebb óceáni árkoktól kezdve a legmagasabb hegycsúcsokig.
A sötét gombáknak nevezett fajok egy alcsoportját csak a közelmúltban észlelték, mivel több ezer közülük szabad szemmel teljesen láthatatlan. A szakértők szerint azonban nem szabad ezeket a fajokat figyelmen kívül hagyni. Úgy vélik, hogy nagy mértékű, de egyelőre ismeretlen hatást gyakorolnak a globális ökoszisztémákra, írja a Scientific American.
A gombák már át is vehették az uralmat a Földön?
Emiatt ezeket az élőlényeket gyakran állítják párhuzamba a rejtélyes sötét energiával, amely elméletileg az univerzum 70%-át teszi ki, és jelenleg is emiatt tágul, a kutatóknak azonban még nem sikerült rájönniük, miért.
Tavaly a Göteborgi Egyetem szóvivője kifejtette, hogy “a sötét biológiai sokféleség fogalma alá olyan fajok tartoznak, amelyeket a talaj és a víz DNS-szekvenálása révén sikerült felfedezni, azonban ezen fajok egyetlen egyedét sem figyelték meg. Már több mint egy évtizede tudjuk, hogy a gombák birodalma szinte egyenlő a sötét biodiverzitással, de ennek a sokféleségnek a nagyságát eddig csak találgatni tudtuk.”
A svéd egyetem tavalyi kutatása kimutatta, hogy a gombák világa szinte kizárólag “sötét”. Ennek részeként a tudósok 300 ezer sötét gombát fedeztek fel a félmillió különböző faj között.
A kutatók szerint ez azt jelenti, hogy a világról alkotott ismereteink erősen korlátozottak, ami miatt akár megbízhatatlanok is lehetnek a korábbi geológiai és éghajlati tanulmányok.
Henrik Nilsson biológus két kérdéssel kezdte okfejtését: “Hogyan jutnak a sötét gombák energiához és tápanyaghoz? Milyen ökológiai folyamatokban és társulásokban vesznek részt? Ami biztos, hogy jelenleg ezeket nem vesszük figyelembe az ökoszisztémák tömeg- és energiaáramlására vonatkozó modelljeinkben. Amíg nem foglalkozunk ezekkel kellőképpen, addig nem is remélhetjük, hogy bármelyik modellünkkel jó munkát végezzünk.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban