900 tárgy került elő két 16. századi, elsüllyedt kínai hajóroncsról
Kína egyik híres és művészeti szempontból is jelentős időszaka a Ming-dinasztia, amely az 1368 és 1644 között regnáló uralkodóházról kapta a nevét. Ebben az időszakban kezdtek más nemzetekkel kereskedni, számos hajót küldtek Indiába és azon túlra, és ekkor vált különösen népszerűvé a klasszikus kék-fehér porcelánjuk Európában.
Volt azonban néhány hajó, amely a vízen lelte vesztét, és több évszázados időkapszulaként funkcionálnak. 2023 óta a régészek több mint 900 különleges leletet emeltek ki két, Ming-dinasztia idejéből származó hajóroncsból a Dél-kínai-tengeren be a kínai Nemzeti Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (NCHA) közlése szerint.
Kína fontos időszakából származnak a leletek
A Dél-kínai-tenger a Ming-dinasztia idején a kereskedelmi hajók számára megkerülhetetlen útvonal volt. A két roncsot 2022-ben találták meg, egymástól nagyjából 22,5 kilométerre, közel másfél kilométer mélyen a víz alatt, írja a My Modern Met.
Egy nemzetközi kutatócsoport 2023-ban kezdte meg a hajók felmérését és a leletek összegyűjtését, a munkálatok pedig azóta tartanak. A roncsok feltárásához és a tárgyak kiemeléséhez tengeralattjárókat használtak, a maradványok fényképezéséhez és 3D-térképezéséhez pedig kamerákat és lézertechnológiát használtak.
A hajók között több ezer lelet található, amelyek közül 890 darabot hoztak felszínre az első hajóról. Ezek között rézérméket, porcelánt és más értékes portékákat találhatunk, míg a második hajóból 38 lelet került elő, köztük szarvasagancs, faanyag, kagylók és további kerámiák. Azonban ez még csak a kezdet, mivel a kutatóknak rengeteg dolguk lesz még, ha mindent felszínre akarnak hozni.
A szakértők szerint a hajók Csingtöcsenből, a porcelánexport központjából indulhattak, amelyeken a díszes kerámiák és az állatok alakját formázó edények a Ming-dinasztia művészeti stílusának remek példái. Ezek valószínűleg a 15. század végén, vagy a 16. század elején készülhettek.
“A két hajóroncs fontos tanúja az ősi tengeri selyemút mentén zajló kereskedelemnek és kulturális cseréknek” – jegyezte meg Kuan Csiang, az NCHA helyettes vezetője.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban