Honnan tudjuk, hogy egy bolygón megvannak az élethez szükséges alapanyagok?
Még a mai technológiával is nagyon bonyolult olyan bolygókat találni, amelyeken potenciálisan megvannak az intelligens élet összetevői, azonban olyan új távcsöveket és űreszközöket fejlesztenek jelenleg is, amelyekkel megkezdődhet a jelölt bolygók azonosítása.
Ezek megfigyelései szörnyen időigényesek, ezért kell egy módszer annak eldöntésére, hogy a kutatók mely világokat kezdjék elsőnek vizsgálni. Egy új tanulmány szerint először az anyacsillagokat vizsgálhatják a szükséges nyerselemek szempontjából, így hatékonyabban kereshetnek a Földhöz hasonló planétákat.
Először ki kell deríteni, mely bolygókat érdemes vizsgálni
Exobolygóknak nevezzük a Naprendszerünkön kívül, idegen csillagok körül keringenek, írja a Universe Today. Az első ilyen 1992-es első felfedezés óta már 5288-at azonosítottak. Ezek között mindenféle méretű, tömegű és pályájút találhatunk a Jupiterhez hasonló gázóriásoktól a földszerű, potenciálisan lakható kőzetbolygókig.
Vizsgálatuk pedig nemcsak a bolygók kialakulásának és fejlődésének megértését, hanem a földönkívüli élet keresését is elősegíti.
Ha azonban földönkívülieket vagy legalábbis olyan környezetet keresünk, ahol földönkívüli élet alakulhat ki, a kutatóknak tudnia kell, mit keressenek. Kezdetnek mondjuk az élet három alapvető követelményét. Az első az olyan anyagok jelenléte, mint a szén, hidrogén, nitrogén, oxigén, foszfor és kén. Ezenkívül kell egy oldószer az élet reakcióihoz, amely általában folyékony víz, és szükség van termodinamikai egyensúlyhiányra is.
A kutatók szerint ezek, vagy az ehhez hasonló követelmények általánosak lehetnek a kozmoszban. Arra persze minden esély megvan, hogy az élet teljesen más szükségleteken alapul, de ha már valahol elkezdődik a keresés, akkor a földihez hasonló élettel is kezdhetjük, ugyanis jelenleg mi vagyunk az egyetlen példa az intelligens életre.
A kutatók sem elfogultak, nem E.T.-re számítanak
A földi élet a legkülönbözőbb termodinamikai egyensúlytalanságokból nyerhet energiát, erre jó példa az óceánok fenekén virágzó élet, amely a hőforrásokból nyer energiát és tápanyagokat. Minden reakcióhoz speciális fehérjékre, az úgynevezett oxidoreduktázokra van szükség. A folyamat eindításához pedig fémekre van szükség.
Ezeknek az átmeneti fémeknek az eloszlása az univerzumban nem egyenletes, ráadásul a kozmoszban való jelenlétük ellenére nagyrészt figyelmen kívül hagyták ezeket a fémeket, amelyek lehetővé tehetik az életet más planétákon.
A Giovanni Covone és Donato Giovannelli által publikált tanulmány szerint bizonyos elemek jelenléte elengedhetetlen a lakhatóság szempontjából, és elsődleges tényezőként kellene kezelni az exobolygó célpontok kiválasztásakor az élet keresése során.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon