Közös katonai járőrözést végez Kína és Oroszország a Csendes-óceánon
Kínai-orosz járőrözés zajlik Kel-Ázsiában, ami a NATO-val és a helyi országokkal is konfliktusos.
Kína és Oroszország közös haditengerészeti járőrözést hajtott végre a Csendes-óceán északi és nyugati részén – közölte vasárnap a pekingi védelmi minisztérium. Hozzátették, hogy a gyakorlattal nem „célozták” egyetlen más nemzetet sem, mégis kockázatos lépésnek tűnik mindössze néhány nappal azután, hogy a NATO-szövetségesek Pekinget az ukrajnai háború „döntő előmozdítójának” nevezték.
Kína és Oroszország erősödő köteléke
A két ország az elmúlt években közelebb került egymáshoz, és barátságukat „korlátlannak” hirdetik. Mindketten ellenséges kapcsolatban állnak az Egyesült Államok vezette nyugati védelmi szövetséggel, a NATO-val.
Peking tovább erősítette diplomáciai, gazdasági és katonai kapcsolatait Moszkvával az Ukrajna elleni orosz invázió 2022 februári kezdete óta.

Fotó: EPA/XINHUA / ZHANG LING
Kína, amely soha nem ítélte el az inváziót, azt állítja, hogy semleges fél a konfliktusban. A nyugati vezetők azonban bírálták, amiért politikai és gazdasági támogatást nyújtott Oroszországnak, beleértve a polgári és katonai felhasználású áruk kereskedelmét is, írja az ABC News.
Ismételt járőrözés
„Az éves terv, valamint a Kína és Oroszország közötti konszenzus szerint Kína és Oroszország haditengerészeti hajói a közelmúltban negyedik közös tengeri járőrözésüket hajtották végre a Csendes-óceán nyugati és északi részén” – áll a kínai védelmi minisztérium vasárnapi közleményében. „Ez a művelet nem irányul harmadik félre, és semmi köze a jelenlegi nemzetközi és regionális helyzethez.”
A Guangdong tartományban vasárnap kezdődött és várhatóan július közepéig tartó járőrözés célja a haditengerészet képességeinek bemutatása volt a biztonsági fenyegetések kezelésében, valamint a béke és stabilitás megőrzésében globálisan és regionálisan – jelentette szombaton a CCTV állami műsorszolgáltató, hozzátéve, hogy ide tartoznak a rakétaelhárító gyakorlatok, a tengeri csapások és a légvédelem.
Nem közöltek részleteket a csendes-óceáni manőverekről, beleértve a hajók útvonalát, pontos elhelyezkedését vagy az érintett erők jellegét.
Kockázatos csapatmunka
Pénteken Kína bejelentette, hogy Oroszországgal is folytat járőrözési gyakorlatokat – a Joint Sea-2024 néven ismert – déli partja mentén.
Ez azután történt, hogy a NATO-vezetők kijelentették, hogy Peking „döntő előmozdítójává vált” Moszkva ukrajnai háborújának, és miután Japán figyelmeztetett Peking Moszkvához fűződő erős kapcsolataiból fakadó növekvő fenyegetésre. Peking ugyanakkor visszautasította a kritikákat, írja az AFP.

Illusztráció. Antony Blinken amerikai külügyminiszter és Jens Stoltenberg NATO-főtitkár közös sajtótájékoztatót tart a NATO székhelyén tartott megbeszélés után Brüsszelben, Belgiumban, 2022. szeptember 09-én. EPA/STEPHANIE LECOCQ
A dél-Kangtung tartományban található Zhanjiang város vizein és légterében tartott gyakorlatok célja, hogy „bizonyítsák a két fél eltökéltségét és képességeit a tengeri biztonsági fenyegetések közös kezelésében, valamint a globális és regionális béke és stabilitás megőrzésében” – mondta a kínai minisztérium.
Az orosz védelmi minisztérium szombaton közölte, hogy két hadihajója Zsancsiangba érkezett, hogy részt vegyen a közös haditengerészeti gyakorlatokon, a kezdeti szakasz hétfőtől szerdáig tart.
Viharos vizek
A csendes-óceáni térség a nemzetközi feszültségek melegágya: Peking és számos, az Egyesült Államok által támogatott szomszédja között komoly szuverenitási viták merülnek fel a vizeken, például Japánnal, a Fülöp-szigetekkel és Tajvannal szemben.
Kína és Oroszország rendszeresen tart közös hadgyakorlatokat, de interoperabilitásának szintje jóval elmarad a NATO-étól – áll az Európai Unió Biztonsági Tanulmányok Intézete július eleji jelentésében. 2023-ban a két ország hajói részt vettek egy haditengerészeti gyakorlaton az Egyesült Államokhoz tartozó Alaszkában is.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Minden kék szemű ember ugyanazon őstől származik
Ezt a csodálatos magyar helyszínt a világ egyik legszebbjének választották
Egy most felfedezett kvarkpár az univerzum kezdetéről árulkodik
Az ukrán külügyminiszter szerint egyértelmű, hogy Oroszország meg akarja támadni egész Európát
A Bibliából ismert szexuális betegség végzetes pusztítást okozhat
Te mennyire ismered a Margitsziget lenyűgöző történetét?