Közös katonai járőrözést végez Kína és Oroszország a Csendes-óceánon
Kínai-orosz járőrözés zajlik Kel-Ázsiában, ami a NATO-val és a helyi országokkal is konfliktusos.
Kína és Oroszország közös haditengerészeti járőrözést hajtott végre a Csendes-óceán északi és nyugati részén – közölte vasárnap a pekingi védelmi minisztérium. Hozzátették, hogy a gyakorlattal nem „célozták” egyetlen más nemzetet sem, mégis kockázatos lépésnek tűnik mindössze néhány nappal azután, hogy a NATO-szövetségesek Pekinget az ukrajnai háború „döntő előmozdítójának” nevezték.
Kína és Oroszország erősödő köteléke
A két ország az elmúlt években közelebb került egymáshoz, és barátságukat „korlátlannak” hirdetik. Mindketten ellenséges kapcsolatban állnak az Egyesült Államok vezette nyugati védelmi szövetséggel, a NATO-val.
Peking tovább erősítette diplomáciai, gazdasági és katonai kapcsolatait Moszkvával az Ukrajna elleni orosz invázió 2022 februári kezdete óta.
Kína, amely soha nem ítélte el az inváziót, azt állítja, hogy semleges fél a konfliktusban. A nyugati vezetők azonban bírálták, amiért politikai és gazdasági támogatást nyújtott Oroszországnak, beleértve a polgári és katonai felhasználású áruk kereskedelmét is, írja az ABC News.
Ismételt járőrözés
„Az éves terv, valamint a Kína és Oroszország közötti konszenzus szerint Kína és Oroszország haditengerészeti hajói a közelmúltban negyedik közös tengeri járőrözésüket hajtották végre a Csendes-óceán nyugati és északi részén” – áll a kínai védelmi minisztérium vasárnapi közleményében. „Ez a művelet nem irányul harmadik félre, és semmi köze a jelenlegi nemzetközi és regionális helyzethez.”
A Guangdong tartományban vasárnap kezdődött és várhatóan július közepéig tartó járőrözés célja a haditengerészet képességeinek bemutatása volt a biztonsági fenyegetések kezelésében, valamint a béke és stabilitás megőrzésében globálisan és regionálisan – jelentette szombaton a CCTV állami műsorszolgáltató, hozzátéve, hogy ide tartoznak a rakétaelhárító gyakorlatok, a tengeri csapások és a légvédelem.
Nem közöltek részleteket a csendes-óceáni manőverekről, beleértve a hajók útvonalát, pontos elhelyezkedését vagy az érintett erők jellegét.
Kockázatos csapatmunka
Pénteken Kína bejelentette, hogy Oroszországgal is folytat járőrözési gyakorlatokat – a Joint Sea-2024 néven ismert – déli partja mentén.
Ez azután történt, hogy a NATO-vezetők kijelentették, hogy Peking „döntő előmozdítójává vált” Moszkva ukrajnai háborújának, és miután Japán figyelmeztetett Peking Moszkvához fűződő erős kapcsolataiból fakadó növekvő fenyegetésre. Peking ugyanakkor visszautasította a kritikákat, írja az AFP.
A dél-Kangtung tartományban található Zhanjiang város vizein és légterében tartott gyakorlatok célja, hogy „bizonyítsák a két fél eltökéltségét és képességeit a tengeri biztonsági fenyegetések közös kezelésében, valamint a globális és regionális béke és stabilitás megőrzésében” – mondta a kínai minisztérium.
Az orosz védelmi minisztérium szombaton közölte, hogy két hadihajója Zsancsiangba érkezett, hogy részt vegyen a közös haditengerészeti gyakorlatokon, a kezdeti szakasz hétfőtől szerdáig tart.
Viharos vizek
A csendes-óceáni térség a nemzetközi feszültségek melegágya: Peking és számos, az Egyesült Államok által támogatott szomszédja között komoly szuverenitási viták merülnek fel a vizeken, például Japánnal, a Fülöp-szigetekkel és Tajvannal szemben.
Kína és Oroszország rendszeresen tart közös hadgyakorlatokat, de interoperabilitásának szintje jóval elmarad a NATO-étól – áll az Európai Unió Biztonsági Tanulmányok Intézete július eleji jelentésében. 2023-ban a két ország hajói részt vettek egy haditengerészeti gyakorlaton az Egyesült Államokhoz tartozó Alaszkában is.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban