Hanggá alakították a gravitációs hullámokat, 3D-s videóban hallhatjuk őket
A gravitációs hullámok hanggá lehet alakítani, az Audio Universe csapata pedig nem habozott, és egy teljesen új szintre emelte a világűrből érkező adatokat.
A szakértők által készített, lenyűgöző 3D-s videóban a gravitációs hullámok hangjai az égboltnak abból az irányából csapódnak le, ahonnan becslések szerint érkeztek. Az egér mozgatásával körbenézhetünk a kozmoszban, miközben a téridő apró rezgéseit hallhatjuk. Más projektekhez hasonlóan a vakok és látássérültek számára is lehetőséget biztosít arra, hogy felkeltse az érdeklődést a csillagászat iránt, kisegítve például a Tactile Universe kezdeményezését, de ennél is több áll a háttérben, számolt be az IFLScience.
Nem csupán a gravitációs hullámok lehetnek hallhatók a technikával
„Három oka van annak, hogy meg akartuk ezt valósítani. Egyrészt segít a kutatóknak az összetett, többdimenziós adathalmazok feltárásában, de egyedülálló oktatási forrásokat is készíthetnek belőle. Harmadrészt pedig elérhetőbbé teheti a csillagászatot, ami nyilvánvalóan nagyon fontos. A dolgok hozzáférhetővé tétele valójában mindenki számára jobbá teszi azokat” – vélekedett Rose Shepherd, a Newcastle-i Egyetem munkatársa.
A kutatás szempontjából érdekes felhasználási módja a szonifikációnak, hogy egy adott égitest fényspektrumának csúcsai az objektum mozgása során szétterjednek, és a szonifikáció a vizuálisan nehezen észlelhető dolgokat a fül számára teljesen egyértelműve teheti.
Azonban ennek nem csupán a csillagászatban lehet haszna. Megvizsgálták ugyanis, hogyan lehet különböző adatkészleteket hangok hozzáadásával javítani. Az egyik érdekes példa a Warming Stripes. Ez színes csíkok sorozatát használja az évek során bekövetkezett hőmérsékleti anomáliák ábrázolására.
A bal oldali rész az évtizedekkel ezelőtti állapotot jelképezi, és ahogy a jobb oldalra érünk, a csíkok egyre vörösebbek lesznek, így többféleképpen is szemlélteti a nyakunkon lévő éghajlati válságot.
„A hangok használatával bizonyos érzéseket illeszthetünk az adatokhoz” – magyarázta Shepherd. „A Warming Stripes szonifikációval nem akartuk elérni, hogy az emberek stresszesnek érezzék magukat, de érdekes volt látni az emberek reakcióit összehasonlítva azzal, amikor csak a néma videót nézték.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A Hubble és a JWST megerősítette: fogalmunk sincs, hogyan tágul a világegyetem
Ilyen fát még nem láttál – káposztadíszek a Vecsési fenyőn
Mi történne egy közeli csillagrobbanáskor a Földdel?
Meglepő modellváltás: gazdasági társasághoz kerül a BME
6 európai karácsonyi vásár, ahová néhány óra alatt eljuthatsz Budapestről
Moszkvában bújtatja bukott szövetségesét Putyin