Ha nem lett volna elég Pompeii lakóinak a Vezúv pusztítása, a túlélőkkel rögtön egy másik katasztrófa végzett
Az írott történelem egyik legnagyobb vulkánkitörése volt, amely több ezer ember maradványát tartósította az utókor számára. A Vezúv óriási kitörése után a Pompeiiben élő emberek azonban nem nyugodhattak sokáig, mivel egy másik természeti katasztrófával is meg kellett küzdeniük egy új tanulmány szerint.
A régészek úgy vélik, hogy nem sokkal a Kr. u. 79-ben kitört vulkán kitörése után erős földrengés rázta meg a várost, ez pedig végezhetett azokkal, akik túlélték a kezdeti pusztítást. Az olasz Országos Geofizikai és Vulkanológiai Intézet csapata a Pompeii Régészeti Park szakértőivel együtt végzett kutatást a romvárosban, adta hírül a Daily Mail.
A közel 2 ezer évvel ezelőtti kitörésnek nem volt semmilyen előzménye, így teljesen felkészületlenül érte a helyieket. Mintegy 18 órán keresztül apró kő- és hamurészecskék hullottak a városra, így az embereknek menedéket kellett találniuk, azonban nem sokkal ezután a forró gázból és vulkáni anyagból álló piroklaszt ár nagy sebességgel végigsöpört a városon, és szinte azonnal megölte mindenkit. A meszes hamurétegek megőrizték Pompeii halottainak testét, így a régészet az áldozatok utolsó pillanatairól részletes öntvényeket készíthettek.
Pompeii lakóinak nemcsak a vulkántól kellett tartaniuk
Az ásatások során azonban a kutatók furcsa sajátosságokat vettek észre a megvizsgált, összeomlott épületeken. Amikor két csontvázat találtak súlyos törésekkel és traumás sérülésekkel, gyanítani kezdték, hogy egy újabb természeti katasztrófa okozott még több halált és pusztulást a túlélőknek, akik már azt hitték, hogy biztonságban vannak. Azokat az embereket, akik nem menekültek el az óvóhelyeikről, valószínűleg a földrengés okozta összeomlások nyomasztották az amúgy is túlterhelt épületeket – fejtettek ki Dr. Valeria Amoretti vezető szerző. Tanulmányuk a Frontiers in Earth Science című folyóiratban jelent meg.
„Így teltek az utolsó pillanatai annak a két személynek, akiket itt találtunk.” A kutatók két, 50 év körüli férfi csontvázára bukkantak. Elhelyezésük arra utal, hogy egyikőjükre hirtelen ráomlott egy nagy faldarab, ami miatt azonnal életét vesztette. Úgy tűnik, hogy a másik tisztában volt a veszéllyel, és egy kerek tárggyal próbálta megvédeni magát, amelynek halvány nyomait a kutatók a vulkanikus lerakódásokban találták meg. Több jel is utal arra, hogy ők nem a hamu belélegzése vagy a rendkívüli hőség miatt haltak meg.
Bár kezdetben úgy gondolták, hogy a kitörést megelőző földrengés végezhetett velük, az új elemzés szerint mindketten túlélték a kitörés első szakaszát, és az azt követő földrengés során leomló falak végezhettek velük. Ez a forgatókönyv pedig egybevág a kitörés idejéből származó szemelvényekkel, amelyek „házakat írnak le, amelyek most gyakori és heves rázkódásokkal ide-oda rengtek”.
Dr. Gabriel Zuchtriegel társszerző, a Pompeji Régészeti Park igazgatója elmondta, hogy „a Pompeii pusztulásával kapcsolatos új ismeretek nagyon közel visznek bennünket a 2 ezer évvel ezelőtt itt élt emberek élményeihez. Az általuk hozott döntések, valamint a történések, amelyek továbbra is kutatásaink középpontjában állnak, életről és halálról döntöttek a város utolsó óráiban.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Amerikai filmakadémia: Három magyar filmes mostantól Oscar-szavazó!
Szabályosan élt Magyarországon az afgán diák, mégis kiutasították
Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket
Tényleg egy magyar királyról mintázták Lancelot lovagot? Egy izgalmas történelmi párhuzam
Csillagközi látogató lépett be a Naprendszerbe
Megnyílt Budapest első élelmiszer-outletje