Az olvasás népszerűsítése Üzbegisztánban
A könyvtárak kulcsszerepet játszanak az oktatásban, a kultúrában és a közösségfejlesztésben, felbecsülhetetlen erőforrást biztosítanak a tudáshoz való hozzáféréshez, a kulturális örökség megőrzéséhez és a szellemi fejlődés előmozdításához. A modern információs társadalomban továbbra is fontos intézmény maradnak, amely minden korosztály oktatását és önfejlesztését elősegíti.
Hangsúlyozta Shavkat Mirziyoyev elnök a Török Köztársaság elnökének vezetésével működő Népkönyvtár megnyitó ünnepségén Ankarában:”A szellemi potenciál, a magas morál az, ami egy nemzetet erőssé tesz. Ennek a legyőzhetetlen erőnek a forrása a könyvek és a könyvtárak – az emberiség nagy találmánya”.
A jelenlegi szakaszban az oktatás az állami politika egyik legfontosabb területévé vált. Az Üzbég Köztársaság kormánya különös figyelmet fordít e szféra fejlesztésére, felismerve annak kulcsszerepét az ország jólétében. Az elmúlt években a köztársaság jelentős sikereket ért el az oktatási területen. Ezek az eredmények a rendszer modernizálására, az oktatás és a képzés minőségének javítására, valamint az oktatáshoz való hozzáférés kiterjesztésére irányulnak az ország minden polgára számára.
Ugyanakkor különös figyelmet fordítanak az olvasás népszerűsítésére és a lakosság olvasási kultúrájának ápolására. És a 2017. szeptember 13-án elfogadott elnöki rendeletben, „A könyvtermékek kiadói és terjesztési rendszerének fejlesztésére, az olvasás kultúrájának javítására irányuló átfogó intézkedések programjáról”, világos célok körvonalazódnak a lakosságnak nyújtott információs és könyvtári szolgáltatások hatékony rendszerének létrehozására, amely ezt a területet a fejlődés új szakaszába helyezte, és hozzájárult a társadalmi és információs kultúra szintjének és a könyvtárak szerepének emeléséhez, lehetővé tette a modern innovatív és oktatási technológiák kifejlesztését és végrehajtását, amelyek növelik Üzbegisztán versenyképességét a világpiacon.
Ezenkívül 2019. június 7-én elfogadták az „Az Üzbég Köztársaság lakossága számára nyújtott információs és könyvtári szolgáltatások további javításáról” szóló elnöki rendeletet. A rendelet fő céljai a következők:
– a szabályozási keret javítása annak érdekében, hogy a lakosság számára magas színvonalú szociális garanciákat biztosítsanak az információs és könyvtári szolgáltatásokhoz;
– az információs és könyvtári intézmények fejlesztése a modern követelmények figyelembevételével;
– az információs és könyvtári szolgáltatások fenntartható fejlődésének előmozdítása a régiók lakossága számára;
– az információs és könyvtári intézmények anyagi és technikai bázisának megerősítése;
– a köz- és magánszféra közötti partnerségek fejlesztése a könyvtári ágazatban, magán- és elektronikus könyvtárak hálózata;
– az elektronikus könyvek terjesztésére szakosodott internetes forrásokkal való együttműködés bővítése a könyvtárak hatékonyságának és a (fizetős) felhasználók kiszolgálásának javítása érdekében;
– az információs és könyvtári intézmények biztonságának, valamint az információs és könyvtári gyűjteményeknek, mint a nemzeti és a világ kulturális örökség részének biztonságának biztosítása;
– a társadalom információs kultúrájának kialakítása és erősítése, a nemzeti történelem és kultúra iránti fenntartható érdeklődés, az olvasáskultúra erősítése és népszerűsítése;
– az információs és könyvtári intézmények szakképzett szakemberekkel való ellátása.
A rendelet elfogadásával bővül a szolgáltatások köre az országban, beleértve az elektronikus forrásokhoz való hozzáférést és a kulturális és oktatási rendezvények megtartását, valamint a személyzet képzettségének javítását és a felhasználók kiszolgálásának modern módszereinek bevezetését.Emellett ezek a változások nemcsak az információs társadalom fejlődéséhez és a gazdasági növekedéshez járulnak hozzá azáltal, hogy vonzzák az oktatásba és a kultúrába történő befektetéseket, hanem elősegítik az írástudó és tájékozott társadalom kialakulását is, ami fontos lépés az ország fejlődésében.
A Miniszteri Kabinet 2020. december 14-én kelt határozata jóváhagyta az olvasáskultúra fejlesztésének és támogatásának 2020-2025-re szóló nemzeti programját, amely a lakosság szellemi, oktatási, művészeti és esztétikai igényeinek megfelelő minőségi könyvek kiadását; a kiadók és művészek tevékenységének támogatását, a gyermekirodalom kiadását; a nemzeti és világirodalom legjobb példáinak fordítását; a könyvértékesítés szervezésének egyszerűsítését; az újonnan megjelent könyvek szállítási rendszerének javítását és az információs források terjesztését; a nemzetközi együttműködés bővítését a külföldi művek online megrendelése, szállítása és terjesztése terén.
Viszont meg kell jegyezni, hogy az „Üzbegisztán – 2030” stratégia keretében különös figyelmet fordítanak az üzbég és a világirodalom remekműveinek népszerűsítésére. Az ország vezetése arra törekszik, hogy az állampolgárokba belenevelje az olvasás szeretetét, és mindenki számára biztosítsa a könyvtárakhoz és információs szolgáltatásokhoz való hozzáférést.
Az „Üzbegisztán – 2030” stratégia olyan fő célokat tűz ki, mint a fiatal könyvbarátok számának ötmillióra növelése,
évente 100 műalkotás és 50 gyermek- és ifjúsági könyv létrehozása, az „Uzbek adabiyoti khazinasidan” („Az üzbég irodalom kincstárából”) című többkötetes könyv, a „Jakhon Bolalar Adabiyoti Durdonalari” („A világ gyermekirodalmának gyöngyszemei”) című 100 kötetes könyv üzbég nyelven történő kiadása, valamint a közel 40 millió könyvet tartalmazó könyvalap digitalizálása.
2023. november 28-án aláírták az „Az »Ezer könyv az ifjúságnak« projekt végrehajtására irányuló intézkedésekről” szóló elnöki rendeletet, amelynek célja egy olyan rendszer létrehozása, amely a világban népszerű könyvek üzbég nyelvre történő fordítására szolgál, és amely hozzájárul a fiatalabb generáció szellemi és tudományos potenciáljának növeléséhez.
Ugyanakkor az „Öt kezdeményezés olimpiája” keretében évente a következő 5 projektet hajtják végre az olvasás és a szellemi játékok területén:„Fiatal olvasó család”, „Versmondó verseny”, „Fiatal olvasó”, a „Zakovat” szellemi játék és az „Idegen nyelvek példája” projekt. Ezek a projektek növelik a fiatalok érdeklődését a könyvek olvasása iránt, és segítenek a logikus gondolkodás és a tudás bővítésében a szellemi játékok révén.
A „Fiatal Olvasó” és a „Fiatal Olvasó Család” versenyek fontos események, amelyeket az olvasás népszerűsítése, a fiatalok szellemi gazdagodása és szellemi potenciáljuk növelése érdekében tartanak. Ez a verseny a fiatalok könyvek iránti érdeklődésének növelését, tudásuk és látókörük bővítését szolgálja.
Továbbá az „Ezer könyv az ifjúságnak” projekt keretében az Ifjúsági Ügyek Ügynökségének a szerzőktől származó művek felhasználási jogainak megszerzésén, üzbég nyelvre történő fordításán, valamint a könyvek állami megrendelés alapján és az állami költségvetés terhére történő nyomtatásának és kiadásának előkészítésén kell dolgoznia (az állami felsőoktatási intézmények számára kiadott könyvek kivételével).
Az üzbég nyelvre való fordítás és a világ népszerű könyveinek kiadása két szakaszban történik. Az első: a könyvek előzetes listáját évente a Szakértői Tanács alakítja ki.Másodszor: az előzetes listát közzéteszik az Ifjúsági Ügyek Ügynökségének információs rendszereiben, hogy a lakosság szavazással válassza ki, és így alakul ki a végleges lista.
Az évente kiadott könyvek listáján legalább 20 százalékban népszerű tudományos műveknek kell szerepelniük. A kiadásra előkészített művek jogai az Ifjúsági Ügyek Ügynökségét illetik meg, amely azokat ingyenesen biztosítja a kiadók számára.
Tervezik továbbá egy speciális mobilalkalmazás létrehozását és folyamatos működtetésének biztosítását, amely összegyűjti az üzbég nyelvű irodalmat, és a lakosság számára ingyenes hozzáférést biztosít az információk széles köréhez.A Szakértői Tanács ajánlása alapján a műveket információs és könyvtári intézményeknek (beleértve az állami és közigazgatási hatóságok könyvtárait is) juttatják el, az elektronikus változatokat pedig ingyenesen adományozzák az Alisher Navoi Üzbegisztáni Nemzeti Könyvtárnak és az Üzbég Köztársaság Tudományos Akadémiájának megfelelő intézményeinek, hogy az olvasók széles körben használhassák.
A Köztársaságban megteremtették a szükséges szellemi, jogi, anyagi és technikai alapokat a gyermekirodalom fejlesztéséhez, valamint a tankönyvek és taneszközök minőségének javításához. Az ország kiadóvállalatai növelték a világ- és üzbég gyermekirodalom szerzőinek műveinek kiadását.A könyvolvasás népszerűsítése érdekében elfogadott számos dokumentummal összhangban minden régióban szisztematikus intézkedéseket tesznek az irodalom népszerűsítésére a gyermekek és a serdülők körében. Az elmúlt négy évben számos elnöki rendeletet és kormányhatározatot fogadtak el az ország kiadói, nyomdai és bibliográfiai információs intézményeinek irányítására.
Így a bibliográfiai információs szolgálatok kritikus szerepet játszanak a közjólét biztosításában azáltal, hogy a polgárok számára könnyű hozzáférést biztosítanak az információhoz, a tudáshoz és a kultúrához.Emellett a digitális szolgáltatások fejlesztése, a közösségekkel való együttműködés és az új technológiák használata erősíti a könyvtárak tanulási, információs és kommunikációs központként betöltött szerepét. Mindez hozzájárul az emberek képességeinek bővítéséhez és ösztönzi a művelődés iránti vágyukat. Az információs és könyvtári szolgáltatásokban rejlő lehetőségek fejlesztése hozzájárul az egész életen át tartó tanuláshoz, a lakosság önfejlesztéséhez, kulturális és szellemi gazdagodásához.Ez a modern társadalom számára döntő fontosságú.
Ramzidin Nuridinov, a Fejlesztési Stratégiai Központ szakértője
ez is érdekes lehet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban