Arannyal megpakolt hajó került elő a sivatag közepén
Az utóbbi idők egyik legizgalmasabb régészeti lelete egy délnyugat-afrikai sivatagban felfedezett, öt évszázada eltűnt, aranypénzzel teli hajó.
A Bom Jesus (A jó Jézus) egy portugál hajó volt, amely 1533. március 7-én indult útnak Lisszabonból, és egészen 2008-ig nem tudták, mi lett vele, amikor is a maradványait Namíbia sivatagjában fedezték fel az ország partjai közelében végzett gyémántbányászati munkálatok során. A hajó süllyedése előtt Indiába tartott, tele arany- és rézrudakkal, de egy heves viharban elsüllyedt. A Bom Jesuson kétezer darab tömény aranyérmét és több tonna rézrudat találtak, szinte mindet sértetlenül.
A feltételezések szerint a Bom Jesus akkor süllyedt el, amikor egy Namíbia partjainál tomboló viharban túl közel húzódott a parthoz, aminek következtében egy sziklának ütközött, és felborult. Ahogy a víz visszahúzódott, a Bom Jesus újra felbukkant a sivatagban, írja a Greek Reporter.
Arannyal tömött hajó a sivatagban
A roncs állapotából a szakértők arra következtettek, hogy a vihar különösen nagy erővel csapott le, bár a gyanúsan kevés, helyszíni emberi maradvány arra utal, hogy a legénység nagy része túlélte a hajótörést, vagy a tengeren halt meg. Dr. Dieter Noli, az Afrikai Tengerészeti Régészeti Kutatóintézet vezető régésze elmondta, hogy a partvidék nemrégiben még a viharokról volt hírhedt, így egy hajóroncs megtalálása nem okozott nagy felhajtást. Az ásatások után egy héttel azonban egy arannyal megrakott kincsesládát találtak, amely az érmék alapján egy 1533-ban eltűnt portugál vitorlásról származik.
A további vizsgálatok során bronztálakat és hosszú fémrudakat találtak, amelyekről később kiderült, hogy kanonokok voltak, de Dr. Noli csapata egy muskétát is talált, amelyet legalább 500 évesre becsült, valamint fémdarabokat, amelyekből kiderült, hogy egy hajóroncsot temettek a homokba. Találtak továbbá iránytűket, kardokat, csillagászati eszközöket, ágyúkat és még egy időkapszulát is. Ezüstérméket is találtak.
Bár magáról a Bom Jesus történetéről keveset tudunk, feltételezések szerint a korábbi portugál és spanyol hajóknál nagyobb, hatékonyabb és tartósabb osztályba tartozott, hogy megkönnyítse a portugál flották által ebben az időben végrehajtott hosszabb távú expedíciókat.
A roncs tartalma alapján Dr. Noli és más tudósok úgy vélik, hogy a Lisszabonból Nyugat-India felé tartott, Afrikát megkerülve. Ma a Bom Jesus a legrégebbi ismert és legértékesebb hajóroncs, amelyet valaha is felfedeztek Afrika nyugati partjainál. A területet, ahol megtalálták, Sperrgebietnek, azaz “tiltott területnek” nevezték a több száz német aranyásó után, akik gyémántokat keresve merészkedtek a térségbe.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Veszélyben a kárpátaljai magyarok? A Kreml szerint legitim célpont a Kárpátaljára telepített Rheinmetall hadiüzem
A szuezi válság, ami a magyar forradalommal együtt zajlott
Az emberiség eredete: ezek a legkülönösebb elméletek
A radioaktív ember, aki borzalmas módon vesztette életét
Az ufóknak 2 bázisuk van a Földön az ügyvéd szerint, aki a helyszíneket is ismeri
Nagy a baj: Nostradamus és Baba Vanga is borzalmas évet ígér 2025-re