Ókori fáraók faragványait találták meg újra Asszuánban
Az egyiptomi Asszuánban dolgozó régészek hieroglifikus feliratok mellett több ókori fáraót ábrázoló sziklafaragványt is találtak.
A francia és egyiptomi régészekből álló csapat éppen búvárkodott a Nílusban, amikor Asszuántól délre, egy olyan területen, amelyet az 1960 és 1970 között épült asszuáni nagy gát építésekor árasztott el a víz, felfedezték a faragványokat. Az árvíz előtt az UNESCO vezetésével megpróbálták a lehető legtöbb régészeti maradványt átmenteni a térségből, sokat nem tudtak időben áthelyezni, és hamarosan az építkezési munkálatok miatt elszállították őket.
Több fáraó faragványa is előkerült a víz alól
Asszuán az ókori egyiptomiak számára nagy jelentőséggel bírt. Fontos katonai állomás volt, és egy jelentős kereskedelmi útvonalon feküdt. Minden dinasztia idején helyőrségi város volt, és itt szedték be a vámot és a vámokat minden délre és északra tartó hajóra. A közelben számos templom található, köztük Abu Szimbel-i templomok, ahol II. Ramszesz négy, egyenként 21 méter magas szobra áll, de ad otthont a Philae templomnak is, ahol az utolsó egyiptomi hieroglifikus feliratot írták Kr. u. 394-ben, derül ki a Greek Reporter beszámolójából.
A régészcsoport az egyiptomi Turisztikai és Régiségügyi Minisztérium közleménye szerint azonosítani és rögzíteni akarja a fennmaradt feliratokat és faragványokat, amelyek most víz alá kerültek Asszuánban, például a fáraó faragványokat. Ennek érdekében a csapat víz alá merült, hogy megtalálják a maradványokat, és később digitális, 3D-s modellt készítsenek róluk.
Az újonnan felfedezett fáraók feliratai között szerepelnek IV. Thotmesz (Kr. e. 1400-1390), fia, III. Amenhotep (Kr. e. 1390-1352 körül), II. Pszammetik (Kr. e. 595-589) és az ő fia, II. Uahibré (Kr. e. 589-570) írásai a 18. és 26. dinasztiából.
Alejandro Jiménez-Serrano régész ásatásokat vezet egy Asszuán melletti nekropoliszban. A Live Science-nek elmondta, hogy Asszuán fontos gránitbánya volt, és lehetséges, hogy a most talált maradványokat Egyiptom egy másik részébe akarták szállítani, vagy az Asszuán melletti templomok részei lehettek. William Carruthers, az Essex Egyetem munkatársa szerint a leletek alapján több maradvány élte túl az áradást, mint amennyit az UNESCO gondolt, amikor az 1960-as és 1970-es években mentési kampányt folytatott.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
19. századi stílusban újult meg a Budai vár keleti támfala
Egymilliárd évvel ezelőtt a Grand Canyon teljesen máshogy nézett ki, mint ma
Valamit telibe talált egy fekete lyuk sugárnyalába, de a kutatóknak fogalma sincs, mi lehet az
Magyarország koronái
NATO-főtitkár: Háborús gondolkodásmódra kell váltanunk
Lehet, hogy valami mégis képes kijutni a fekete lyukakból?