Záptojásszagú bolygóra bukkantak csillagászok
A JWST hidrogén-szulfid (H2S) jelenlétét észlelte a HD 189733b, egy közeli forró Jupiter légkörében. A bolygó már lekerült a kolonizálandó helyek listájáról, mivel kétszer olyan forró, mint a Vénusz, és feltehetően nincs szilárd felszíne, amelyre leszállhatnánk.
Az IFLScience szerint most újabb fekete pontot gyűjtött, mivel záptojás szagú, ez a felfedezés pedig azt mutatja, hogy a bolygóképződéssel kapcsolatos modelljeink egyre jobbak és így sikeresebb előrejelzéseket tehetünk.
A nagy és a csillagukhoz közel keringő bolygókat a legkönnyebb kimutatni, így amikor a csillagászok először kezdték pásztázni a kozmoszt, úgy tűnt, hogy a galaxis tele van forró Jupiterekkel. A HD 189733b 65 fényévnyire van tőlünk, így ez a legközelebbi ilyen ismert világ, emellett a csillagához legközelebbi égitest, ezért prioritást élvez a további vizsgálatok szempontjából.
Meglepte a kutatókat a bolygó
A hőmérsékletét néha 3000 °C-osnak írják le, a becslések szerint azonban csak enyhe, 920 °C-os hőmérséklet uralkodik az általunk ismert legerősebb, 8700 km/h-s szelekkel a felszínen, amelyhez üvegből álló csapadék társul. Azonban viszonylagos közelsége, valamint extrém körülményei miatt az egyik legkönnyebben tanulmányozható planéta a Naprendszeren kívül, ami a Webb figyelmét is felkeltette.
A HD 189733b-t Dr. Guangwei Fu, a Johns Hopkins Egyetem professzora által vezetett tanulmánya a HD 189733b-t “a légköri elemzések referenciabolygójaként” jellemezte. A tanulmány a légkörén átszűrődő fényt gyűjtötte az átvonulások során, bemutatva a James Webb elképesztő érzékenységét, valamint igazolva a csillagászok modelljeit.
“A hidrogén-szulfid egy jelentős molekula, de nem tudtuk, hogy a bolygó tartalmazza. Gyanítottuk, hogy találunk belőle, és tudtuk, hogy a Jupiterben is van, de a Naprendszeren kívül nem igazán észleltük” – mondta Fu a közleményben. “Nem keresünk életet ezen a bolygón, mert túl forró, de segíthet abban, hogy más világokon is megtaláljuk a molekulát, és hogy jobban megértsük, hogyan alakulnak ki a különböző típusú bolygók.”
A kutatók a HD 189733b légkörében vizet, szén-dioxidot és szén-monoxidot is kimutattak, de ezek várhatóan sokkal gyakrabban fordulnak elő, és közülük kettőt már korábban is találtak. Metánnak viszont semmi jele, egészen 10 millióból egy arányú koncentrációig. Ez is megerősíti azokat a modelleket, amelyek szerint a metán nem maradhatna fenn egy ilyen forró planétán.
Az eredmények amellett, hogy megmutatják, hogy a kutatók eszközei képesek ilyen környezetben is kimutatni a hidrogén-szulfidot, növelik annak bizalmát, hogy a kén gyakori elem az exobolygókon. Lehet, hogy ez a bizonyos kénvegyület számunkra pont kellemetlen, de Fu megjegyezte, “a kén létfontosságú elem a bonyolultabb molekulák felépítéséhez, és a tudósoknak jobban meg kell vizsgálniuk, hogy teljesen megértsék, hogyan és miből épülnek fel a bolygók”.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez
Egy halálos táncot járó csillagpár a közelünkben fog felrobbanni
Furcsa, római kori temetkezést találtak Dunavecsén
Minden kék szemű ember ugyanazon őstől származik
Ezt a csodálatos magyar helyszínt a világ egyik legszebbjének választották
Egy most felfedezett kvarkpár az univerzum kezdetéről árulkodik