Kutatók derítették ki, mennyire erősek a medvék valójában
A medvék nagy és bumfordi lények. Gyakran látható nyugodt viselkedésük, illetve az, hogy az internet nagy része szerint “barát-alakúak”, hajlamosak feledtetni velünk, mekkora fenyegetést is jelentenek szemtől szemben. Ezek az állatok szükség esetén agresszívek tudnak lenni, és sokkal gyorsabbak, mint azt az átlagember gondolná.
Az Outdoor Guide beszámolójából kiderül, hogy a grizzly a második legveszélyesebb fajta a jegesmedvék után, velük azonban sokkal gyakrabban találkozhatunk. De nem csak a gyakorisága elemi ki a többiek közül.
Félelmetes erő egy esetlennek látszó testben
A grizzlyk erősek és agresszívek, és hajlamosak arra, hogy más medvéknél gyakrabban támadjanak emberekre. Az Egyesült Államokban például a másik gyakori faj, amellyel rendszeresen találkozhatunk, a fekete medve.
Bár a két faj közül a fekete medve a gyakoribb, a grizzly nagyobb valószínűséggel támad emberekre, ugyanis ha megijed, a grizzly a menekülés helyett nagyobb valószínűséggel támad, különösen, ha kölykeivel van.
A Montanai Állami Egyetem még 2006-ban döntött úgy, hogy teszteli a grizzly medvék erejét.
Egy kísérletsorozat után megállapították, hogy egy grizzly 2,5-5-ször erőbebb egy átlagos embernél, a harapásukra pedig szinte nincsenek szavak. Számok azonban igen, harapásuk ereje 4-5-ször nagyobb, mint egy németjuhászé, így pillanatok alatt két darabban találhatjuk magunkat.
Ha az erejüket, éles karmaikat és erőteljes harapásukat kombináljuk, akkor visszaköszön a valóság, ugyanis ezek az állatok nagyon veszélyesek és halálosak. A legfélelmetesebb ebban azonban az, hogy ezek a számok csak a játszadozó medvéken alapulnak, de ha egy grizzly feldühödne, vagy megpróbálná megvédeni a kölykeit, az állat az adrenalinnak köszönhetően sokkal erősebb lehet.
Szerencsére, bár a grizzlyk agresszívek, nem mindig akarnak emberekre támadni. A legtöbbször, hacsak nem érzik magukat fenyegetve vagy nagyon éhesnek, általában nem zavarnak, ha nem zavarjuk őket és a kölykeiket. Az Észak-amerikai Medve Központ szerint a grizzlyk támadásainak körülbelül 70%-át a kölykeit védő anyamedvék teszik ki.
Usain Bolt sem úszna meg egy medvetámadást
Egy másik ok, hogy miért olyan félelmetesek, az a sebességük. A grizzlyk azonkívül, hogy nagyon erősek, még gyorsak is. A Field and Stream beszámolója szerint rövid sprintek alatt az 56 km/h-s sebességet is karcolták, illetve 3 kilométeren keresztül képesek fenntartani a 40-45 km/h-s tempót.
Így hát nem csoda, hogy a nemzeti parkok óva intenek a velük való találkozástól. Egy átlagos napon alig van esélyünk lehagyni vagy legyőzni egyet, még kevésbé, ha dühös. Ha megtámad egy grizzly, tanácsos halottnak tettetni magunkat ahelyett, hogy megpróbálnánk elijeszteni vagy elfutni.
Természetesen sokkal jobb az elővigyázatosság, ha tudatosan figyeljük a környezetünket, és gondosan lezárjuk a táborhelyen lévő élelmiszert, hogy a lehető legkevesebb eséllyel ébredjünk egy fosztogató medvére.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?
Hány nukleáris fegyvert használtak eddig a történelem során?
12 ezer méter mély lyukat ástak a tudósok, hátborzongató dolgot találtak
Az eddigi legfiatalabb bolygót találták meg csillagászok
Szúnyogok segítségével küzdenék le kutatók a maláriát