Ritka „eper leopárdot” figyeltek meg egy tanzániai rezervátumban
Az eper leopárdok egyedi színét egy génmódosulat okozza, de olyan ritka, hogy a tudósok is először tanulmányozták az eredetét.
Nem a nap szívta ki a szőrük élénk színét, de akár ez is történhetett volna.
Az eper leopárdok igazi leopárdok (Panthera pardus), nem pedig egy különálló faj. Ritka genetikai mutációjuk van, amely a sötét foltok és arcvonások helyett elhalványítja vagy teljesen eltávolítja a fekete elszíneződést. Ez ritka rózsaszín vagy arany árnyalatot ad foltjaiknak, írja az IFLScience.
Korábban azt hitték, hogy az eritrizmus következtében fellépő túlzott vörös pigment termelése okozza az elváltozást. A kutatók most felfedezték, hogy az eper színű szőrzethez vezető út az albinizmushoz köthető. Az albinizmus egy olyan genetikai állapot, amely teljesen fehér egyedeket okoz a bőrben lévő pigment melanin nagyon alacsony szintje vagy teljes hiánya miatt.
Váratlan jövevény
Dél-Afrikában korábban nagyobb számban észleletek eper leopárdokat. Az eper leopárdok további felfedezése és a vadonban való előfordulásuk gyakoriságának felmérése érdekében egy tudóscsoport 319 párosított kamerás csapdaállomást telepített a dél-tanzániai Nyerere-Selous ökoszisztémára. A kamerák több mint 4000 képet rögzítettek leopárdokról, amelyeket a csapat 373 egyedként tudott azonosítani. A 373 leopárd közül csak egy eper színű.
Egy tipikus leopárdhoz képest a nősténynek sokkal világosabb foltjai vannak, a száj körül, a mancsán és a fülek hátsó részén hiányzik a fekete. A csapat azonban fontolóra veszi annak lehetőségét, hogy a nőstény nem igazi eper leopárd, és színe inkább egy természetes színátmenet része. Ennek az elméletnek a megerősítéséhez további genetikai vizsgálatokra lenne szükség. A szerzők azt írják, hogy ez a színezés korántsem hátrányos a leopárd számára, hanem előnyös lehet, például jobban beleolvadhat a tájba.
Mitől lettek eper leopárdok az egyedek?
Két alternatív elmélet létezik arra vonatkozóan, hogy a genetikai mutáció hogyan keletkezett a Selous Vadrezervátumban. Az egyik lehetőség az, hogy a Dél-Afrika északi részéből származó eper leopárdok terjesztették el a tulajdonságot a tanzániai populációban; ez azonban nem valószínű, tekintettel a kettőt elválasztó hatalmas távolságra és földrajzi kihívásokra. Vagy – magyarázza a csapat – a mutáció a trófeavadászat miatti beltenyésztés eredménye lehet, amiről azt feltételezik, hogy a Dél-Afrikában megfigyelt eperleopárdok magasabb szintje mögött.
An incredibly rare strawberry-spotted leopard was captured on camera. https://t.co/NNYMcodH4I
— IFLScience (@IFLScience) August 20, 2019
Nem gyakran tűnik fel új arc
Utoljára 2019-ben Afrikában, előtte pedig 2012-ben figyeltek meg új eper leopárdot, akkor a Panthera nevű vadmacskarezervátumban az Egyesült Államokban, számolt be róla a National Geographic. A Panthera elnöke, Luke Hunter akkor azt gyanította, hogy a sápadt leopárd eritrizmusban szenved. Ez egy kevéssé érthető genetikai állapotot, amelyről azt tartják, hogy a vörös pigmentek túltermelését vagy a sötét pigmentek alultermelését okozza.
„Valóban ritka – nem tudok más hiteles példát a leopárdoknál” – mondta Hunter, akinek a csoportja együttműködik a National Geographic Big Cats Initiative nevű szervezetével. Hozzátette: „meglepő, hogy nem került elő hamarabb, mert viszonylag hozzászokott a járművekhez.”
Az eritrizmus nagyon szokatlan a húsevőknél, és ez az állapot leggyakrabban mosómedvéknél, borzoknál és prérifarkasoknál jelentkezik, jegyezte meg Hunter.
„Van néhány foltos leopárdbőr és melanisztikus példány – fekete párducok – a múzeumokban vörös felhanggal, de a fakulás valószínűleg hozzájárul ehhez” – mondta. A melanizmus egy szokatlan teljesen vagy majdnem fekete szín kialakulása az állat bőrében, szőrében vagy tollazatában.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű
Tudod, mi a barbakán? Megmutatjuk a megmaradt magyarországi barbakánokat