Putyin portréját helyezték egy moszkvai lakás liftjébe, így reagáltak az ott lakók
Egy orosz tartalomgyártó egy tréfával tett szert rövid ideig tartó világhírnévre, amely megmutatta, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök 20 évnyi hatalomban töltött idő után mennyire élvezi a közvélemény támogatását. Bashir Dokhov feltöltött a Youtube-ra egy videót, amelyben az orosz vezető nagyméretű portréját ragasztja egy moszkvai lakás liftjének falára.
„A sarokba teszek egy kamerát is. Remélem, hogy nem nyúlják le.”
Putyin képe a kamerával együtt megmaradt, de az orosz vezetőre adott reakciókat ő maga nem tenné ki az ablakba. Ahogy a megdöbbent oroszok belépnek a liftbe, válogatott stílúsban fejezik ki nemtetszésüket. „Miért van itt?”, „Micsoda rémálom”, „Ez a legrosszabb dolog, ami az otthonunkkal történhet”.
Azon kívül, hogy megnevettette az embereket, a videó egy lényeges kérdést is elkezdett boncolgatni: Mennyire népszerű valójában Vlagyimir Putyin?
Hámozott lufi lenne a Putyin-kultusz?
A felmérések szerint Putyin 20 éve tartó hatalma alatt szinte végig az ország egyetlen kiemelkedő politikai alakja volt. A Voice of America szerint a népszerűségi mutatóit bármelyik nyugati politikus megirigyelhetné, ugyanis az állami közvéleménykutató-intézetek szerint az orosz vezető támogatottsága 73% körül van, de a független kutatók is 68%-ra teszik ezt a számot.
„Az érték meglehetősen stabil, és 2019-ben még emelkedett is” – magyarázza Gyenisz Volkov, a Levada független kutatóközpont munkatársa. Megjegyezte, hogy a Kreml vezetőjének számai 2018-ban ingadoztak egy sikertelen nyugdíjreform bevezetése miatt, népszerűségének csúcspontja 2014-ben volt, amikor a Krím annektálásával Putyin számai 86%-ra szöktek fel. Ha azonban mélyebbre ásunk, a számok változnak.
Arról is kérdezték az embereket, hogy ha a jövő héten választásokat tartanának, akkor az elnök újraválasztására szavaznának-e. Ez pedig lesújtó eredményeket hozott. Egy 2019-es felmérés szerint mindössze 33% szavazna arra, hogy Putyin maradjon hatalmon. A Kreml azonban mindig odafigyel, a múlt hónapban a nemzet helyzetéről szóló éves beszédében egy sor reformot jelentettek be, majd új miniszterelnököt iktattak be, miközben azt ígérték, hogy az orosz elnök negyedik hivatali idejének középpontjában az oroszok életének javítása áll majd.
A beszéd többi részében alkotmányos reformokról volt szó, amelyek célja talán Putyin befolyásának kiterjesztése jelenlegi hivatali idejének 2024-es lejárta utánra.
A Kreml kritikusai már régóta állítják, hogy még a tudományosan szigorúan vett mintákat is torzítja a politikai alternatívák hiánya, az állami propaganda vagy a közvélemény-kutatók félrevezető kérdései. Ebben a tekintetben a Kreml ellenzői a liftes felvételt a Putyinról szóló egyszerű felfelé vagy lefelé szavazásnak tekintették.
„Az ember nézi az ilyen típusú videókat, és nem érti, hogy Putyin miért van még mindig hatalmon. A szemünk előtt szűnt meg a mítosz a 86%-os támogatottságról” – írta bejegyzésében Alekszandr Golovacs, az ellenzéki vezető Alekszej Navalnij korrupcióellenes alapítványához kötődő jogász, utalva Putyin legmagasabb népszerűségi mutatójára.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?
Hány nukleáris fegyvert használtak eddig a történelem során?
12 ezer méter mély lyukat ástak a tudósok, hátborzongató dolgot találtak
Az eddigi legfiatalabb bolygót találták meg csillagászok
Szúnyogok segítségével küzdenék le kutatók a maláriát
Kína valóban a titokban tartott repülőgép-hordozójával gyakorlatozik?