TikTok trend és éghajlatváltozás: Hogyan vált Észak-Libanon a madárvadászat poklává?
Az észak-libanoni Terbol-hegy az illegális madárvadászat hírhedt gócpontja. A hegy alatti völgy az Afrika és Eurázsia között utazó madarak kulcsfontosságú vonulási útvonala. Most viszont többek között egy TikTok “trend”-nek köszönhetően középpontba került a madarak illegális vadászata.
Az éghajlatváltozás megváltoztatta a madarak vonulási szokásait, és a jellemzően Afrikában és az Öbölben élő fajokat Libanonba hozta. Ez az eltolódás megzavarja a helyi ökoszisztémákat, mivel a madarak döntő szerepet játszanak a kártevők elleni védekezésben, a beporzásban és a magok terjesztésében. Az olyan ragadozó madarak, mint a parlagi sas és a verébsólyom elvesztése arra kényszeríti a gazdákat, hogy káros rágcsálóirtó szereket használjanak.
A libanoni madárvadászat
Helyi természetvédők és nemzetközi szervezetek dolgoznak a válság kezelésén, mint például a Libanoni Vándormadarak Szövetsége akik szorgalmazzák, hogy a Terbol-Zgharta területet jelöljék ki fontos madárvédelmi és biodiverzitási területté. A finanszírozás hiánya azonban akadályozza az ilyen kijelöléshez szükséges kutatásokat. A sérült madarakat mentő és rehabilitáló Sawanhoz hasonló magánszemélyek erőfeszítéseit nemzetközi szövetségesek, például a lengyel nagykövetség is támogatja.
A The Guardian szerint Michel Sawan, a Libanoni Vándormadarak Szövetségének (Lamb) igazgatója kiemelte a madárvadászat mélyen gyökerező kulturális gyakorlatát a hegyvidéki közösségekben. Annak ellenére, hogy a libanoni törvények tiltják a vándormadarak vadászatát, a kormány instabilitása, a pénzügyi válságok és a regionális konfliktusok miatt a végrehajtás gyenge. Ennek eredményeként Libanon területén évente 2,6 millió madarat ölnek le illegálisan.
Sawan átalakulását vadászból aktivistává a gólyák tömeges gyilkolásának látványa vezérelte. A vadon élő állatokra és az emberekre gyakorolt hatás súlyos, sok madarat hagynak lassan elpusztulni, míg a vadászatok során az emberi áldozatok sem ritkák. A libanoni belső rendvédelmi erők orvvadászat visszaszorítására tett erőfeszítései ellenére a végrehajtás továbbra is szórványos és forráshiányos.
A közösségi média térhódítása tovább súlyosbította a problémát. Az orvvadászok ma már videókat osztanak meg az interneten az elejtett vadakról, hogy kedveljék őket és elismerést kapjanak. Az olyan platformokon, mint a TikTok, számos videót láthatunk vadászokról, akik madarakat lőnek le, néha katonai fegyverekkel. Sawan szerint az ilyen tartalmakra vonatkozó korlátozások hiánya elősegíti e kegyetlen gyakorlat folytatását.
Egy váratlan szövetséges a madárvadászat ellen: Lengyelország
A lengyel érdeklődést a libanoni madárvédelem iránt a gólyamészárlásokról készült felvételek keltették fel, tekintettel a gólya kulturális jelentőségére Lengyelországban. A lengyel nagykövetség támogatta Lamb kezdeményezéseit, hangsúlyozva a madárvédelem globális felelősségét. Sawan a kihívások ellenére is folytatja munkáját, mély elkötelezettségtől hajtva e vonuló kincsek védelme iránt.
Ez is érdekelhet:
- A Juukan-szorosban 47 ezer éves leleteket romboltak le a bányászatért
- A panda hangyák nagyon cuki,k de a csípésük rendkívül fájdalmas
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Veszélyben a kárpátaljai magyarok? A Kreml szerint legitim célpont a Kárpátaljára telepített Rheinmetall hadiüzem
A szuezi válság, ami a magyar forradalommal együtt zajlott
Az emberiség eredete: ezek a legkülönösebb elméletek
A radioaktív ember, aki borzalmas módon vesztette életét
Az ufóknak 2 bázisuk van a Földön az ügyvéd szerint, aki a helyszíneket is ismeri
Nagy a baj: Nostradamus és Baba Vanga is borzalmas évet ígér 2025-re