Videón, hogyan okádja az Egyesült Államok a levegőbe a szén-dioxidot
A NASA egy új animációt tett közzé, amely a Földről leáramló és a légkörben kavargó bőséges mennyiségű szén-dioxidot mutatja. A videóban látható, hogyan mozog a gáz koncentrációja a bolygón a légköri keringés által hajtva 2020 januárjától márciusáig.
Az Egyesült Államok pedig igencsak kitűnik mindenki közül, mint a kibocsátások fő forrása. Az USA 2021-ben a globális kibocsátás több mint 12 százalékát adta, és csak Kína előzte meg. Bár ők jócskán, mivel valamivel kevesebb mint 33 százalékkal járultak ehhez hozzá.
A vizualizáció hihetetlen részletességgel bír, a NASA közleményébe szerint „láthatjuk, ahogy a szén-dioxid-kibocsátás az erőművekből és városokból indul, majd szétterjed a kontinenseken és az óceánokon”. A Futurism szerint amellett, hogy a tudósok azonosítják az üvegházhatású gázok fő forrásait, amelyek hozzájárulnak az éghajlatváltozáshoz, bíznak benne, hogy az adatok segítségével tanulmányozhatják, hogyan hatnak egymásra ezek a különböző források.
Drasztikus, de nem az Egyesült Államok a főkolompos
Lesley Ott, a NASA Goddard Űrrepülési Központjának klímakutatója elmondta, hogy döntéshozóként és tudósként megpróbálnak számot vetni azzal, hogy honnan származik a szén, és ez hogyan hat a bolygóra. Nem meglepő, hogy az ember által irányított tevékenységek legjelentősebb CO2-kibocsátási forrásai az Egyesült Államokban és Kínában összpontosulnak, beleértve a nehézipart, az erőműveket, és a közlekedést. Afrikában és Dél-Amerikában pedig a földgazdálkodáshoz és az erdőirtáshoz használt ellenőrzött tüzek járulnak hozzá nagymértékben.
A NASA a saját szuperszámítógépes modellüket használta a vizualizáció elkészítéséhez. Az ügynökség szerint ennek felbontása „több mint 100-szor nagyobb, mint más, hasonló modelleké”, ami felbecsülhetetlen értékű a tudósok számára. A vizualizáció ráadásul napszaktól függően ábrázolja ezeket a tevékenységeket, de a növények és a fák CO2-megkötését sem hagyták ki.
„Volt egy olyan érzésünk, hogy olyan dolgokat fogunk látni, amelyeket eddig még soha, de óriási élmény volt látni, mennyire tartósak a füstfelhők, és hogy milyen kölcsönhatásban vannak az időjárási rendszerekkel” – mondta Ott.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Miért olyan gyakori a Fibonacci-sorozat a természetben?
Betiltják az Airbnb-t egy teljes belvárosi kerületben
A Trump elleni merénylet gyanúsítottja fontos szerepet vállalt az ukrán háborúban
Alaszka-háromszög: senki nem ismeri, pedig már 20.000 ember tűnt el
2020-ban lengyel katonák zavarukban véletlenül megszállták Csehországot
A 19-es járat eltűnése: a Bermuda-háromszög rejtélye