Föld-típusú bolygót találtak a szomszédban – Lehet, hogy itt találjuk meg az élet nyomait?
Egy nemzetközi tudóscsoport felfedezte a Gliese 12 b nevű, Föld méretű exobolygót, amely mindössze 40 fényévre található tőlünk. Ez a felfedezés jelentős előrelépést jelent a csillagászat és a földönkívüli élet kutatása terén.
A Gliese 12 b létezését fejlett távcsövek és megfigyelési technikák kombinációjával erősítették meg. Ez a felfedezés új lehetőségeket nyit a Naprendszeren túli exobolygók megértésében. A kifinomult technológia alkalmazása a csillagászatban lehetővé tette a tudósok számára, hogy olyan bolygókat azonosítsanak és tanulmányozzanak, amelyek potenciálisan életnek adhatnak otthont.
A The Conversation oldalon publikáltak alapján a kutatásban a világ minden tájáról érkező tudósok vettek részt, többek között a McGill Egyetem és a Nyugati Egyetem kutatói is. A munkát az InfraRed Doppler Subaru Strategic Program (IRD-SSP) keretében végezték, amely a vörös törpecsillagok körüli lakható zónás bolygók felfedezésére összpontosít.
Részletek az újonnan felfedezett bolygóról
A Gliese 12 b egy Gliese 12 nevű vörös törpecsillag körül kering. A vörös törpék kisebbek, hűvösebbek, és nagyobb számban fordulnak elő, mint a Naphoz hasonló csillagok. Ezek körül keringő bolygókat a csillagok kisebb fényessége miatt könnyebb észlelni. A Gliese 12 azon vörös törpék közé tartozik, amelyek 100 fényéven belül vannak a Földtől, és amelyekről ismert, hogy Föld méretű bolygóknak adnak otthont, minimális csillagsugárzás mellett, ami különösen értékessé teszi őket a tanulmányozás szempontjából.
A Gliese 12, amely egy rendkívül inaktív vörös törpe csillag, alacsony aktivitási szintje miatt kevesebb káros sugárzást bocsát ki, így a körülötte keringő bolygók, köztük a Gliese 12 b, nagyobb eséllyel rendelkeznek életbarát körülményekkel.
A Gliese 12 b a Föld és a Vénusz közötti fényességi tartományban helyezkedik el. Ennek a bolygónak a tanulmányozása betekintést nyújthat a Földhöz hasonló lakható és a Vénuszhoz hasonló barátságtalan környezetek közötti különbségekbe. A csillagfény mennyisége, valamint a bolygó légköri és felszíni viszonyai határozzák meg a folyékony víz tényleges jelenlétét.
A felfedezett bolygó mérete hasonló a Földéhez, ami arra utal, hogy összetétele és felszíni környezete is hasonló lehet, bár ennek megerősítéséhez további megfigyelések szükségesek. Különösen érdekes, hogy a csillag lakhatósági zónájának belső pereméhez közel helyezkedik el, ahol a feltételek megfelelőek lehetnek a folyékony víz jelenlétéhez. Ez a „Goldilocks-zóna” kulcsfontosságú az élet keresése szempontjából, mivel a víz elengedhetetlen az ismert biológiai folyamatokhoz.
Hogyan tovább?
A frissen felfedezett bolygó viszonylag közeli távolsága a Földhöz lehetővé teszi környezetének részletesebb vizsgálatát. A légköri transzmissziós spektroszkópia, amely a bolygó légkörén áthaladó csillagfény elemzését foglalja magában, segíthet azonosítani olyan gázokat, amelyek biológiai folyamatokra utalhatnak. Ehhez a módszerhez azonban az szükséges, hogy a bolygó áthaladjon csillaga előtt, ami az újonnan felfedezett bolygó esetében nem biztos, hogy megtörténik.
Ennek az új bolygónak a felfedezése fontos lépcsőfok a potenciálisan lakható bolygók megtalálása felé. A jövőbeli teleszkópok, például a James Webb űrteleszkóp és más rendkívül nagy földi távcsövek kulcsfontosságúak lesznek a további vizsgálatokhoz. Ezek a műszerek lehetővé teszik a bolygó légkörének és felszíni viszonyainak részletesebb vizsgálatát, így jobban megérthetjük, mitől válik egy bolygó lakhatóvá.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon