Felfedezték a világ egyik legősibb lárváját Kínában – Melyik korszakból származik vajon?
Nemrégiben Kínában felfedeztek egy kis lárva fosszíliát, amely több mint 100 millió éve maradt fenn. Mit találtak pontosan Kínában, és mi a jelentősége ennek a felfedezésnek?
A fosszíliát olyan maradványokként határozzuk meg, amelyek a múlt földtörténeti időszakaiból származó élőlényekből származnak, és valamilyen módon megmaradtak. Ide tartoznak például a csontok, kagylók, külső vázak, kőbe vésett lenyomatok, borostyánba zárt tárgyak, haj, megkövesedett fa, sőt, még a DNS maradványai is. Ezek a maradványok együttesen alkotják a fosszilis anyagot.
A Kínában talált fosszília
A felfedezett fosszília egy apró, mindössze néhány milliméter átmérőjű példány, de mégis nagy tudományos értékkel bír. A Science Alert szerint ez a kambrium kori bébiféreg, ami körülbelül 520 millió évvel ezelőtt élt, Kínában került elő. Bár kicsi, a fosszília rendkívül részletesen megmaradt, és ritka bepillantást nyújt a korai életformák világába.
Az apró lárvát új nemzetségként és fajként azonosították Youti yuanshi néven. Bár kicsi, a fosszília kivételesen jól megőrződött, belső struktúrái még mindig épek. Az euarthropodák korai formáját képviseli, ami a mai pókokat, rákokat és rovarokat magában foglaló csoport egyik ősének tekinthető.
Martin Smith paleontológus, a Durhami Egyetem munkatársa izgatottan nyilatkozott a kivételesen jól megőrzött lárva felfedezéséről. Mindig is arról álmodott, hogy talál egy ízeltlábú lárvát, mivel a fejlődési adatok kulcsfontosságúak az evolúciójuk megértésében. Ennek a példánynak a megőrzöttsége, amelyben még mindig láthatóak a bonyolult részletek, minden várakozását felülmúlta. A fosszíliát a Yu’anshan Formációból ecetsavval nyerték ki, és nagy felbontású szkennelési technológiával elemezték, hogy feltárják részletes szerkezetét.
Katherine Dobson geológus, a Strathclyde Egyetem munkatársa hangsúlyozta a természetes fosszilizáció révén elért szinte tökéletes megőrzést. Bár kicsi, a fosszília rendkívüli részletességgel rendelkezik, beleértve a texturált külsőt, a fejet és a lábakat. Fejlett röntgen segítségével sikerült feltárni a belső anatómiáját is, például az agyat, az emésztőmirigyeket, a keringési rendszert és az idegrendszert.
A kis lárva jelentősége
A lárva ritka bepillantást nyújt a korai ízeltlábúak fejlődési szakaszaiba. Egyszerű felépítése a modern ízeltlábúak bonyolultabb jellemzőinek korai formáit mutatja. Az agyrész, vagy protocerebrum, a később kialakult fejlettebb koponya anatómiai felépítésére utal. Emellett a keringési és emésztőrendszere összefüggésbe hozható a fejlettebb ízeltlábúak jellemzőinek kialakulásával.
Bár a felfedezett lárva kicsi, jelentős hatással van a korai földi élet megértésére. Hangsúlyozza az ízeltlábúak hihetetlen változatosságát és alkalmazkodóképességét, amelyek azóta az ökológiai rések széles skáláján helyezkedtek el világszerte. Ez az apró fosszíliáért tehát döntő szerepet játszik az egyik legsikeresebb állatcsoport történetének feltárásában.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban