Fekete lyukak még másik objektumokban is létezhetnek, és így lehet őket megtalálni
A primordiális fekete lyukakról úgy gondolják, hogy a világegyetem fejlődésének korai szakaszában keletkeztek. Egyelőre még nem találtak belőlük, de ha valóban léteznek, és kiderül, hogy nagy számban, szinte láthatatlanul sodródnak a kozmoszban, akkor magyarázatot adhatnak a sötét anyagra.
Megtalálásuk egyik módja a táplálkozásuk, pontosabban annak maradványának nyomon követése, és egy bizarr új elmélet szerint az alacsony tömegű fekete lyukakat a neutroncsillagok foglyul ejthetik, csapdába esnek, és belülről felfalják őket.
Ha ezek a furcsa objektumok léteznének, akkor a neutroncsillagok ritkábban fordulnának elő olyan helyeken, ahol a fekete lyukak elszaporodnának, ahogy azt a galaktikus központ körül megfigyelték, írja a Universe Today.
Némely fekete lyukak szupermasszív csillagok pusztulásakor, mások – ez utóbbi egyelőre csak elmélet – talán a világegyetem fiatal korában, nagyobb sűrűségű régiókban keletkezhettek. Lehetséges, hogy a sötét anyag egy bizonyos hányadát, de talán az egészet is ezek teszik ki, amely a világegyetem tömeg-energia tartalmának mintegy 27%-a.
Felfedezésük segíthetne megmagyarázni a sötét anyagot övező rejtélyek egy részét, és akár más megfigyeléseket is igazolhatna.
A Roberto Caiozzo, Gianfranco Bertone és Florian Kuhnel által publikált tanulmányban a szubsztelláris, vagyis csillagoknál kisebb primordiális fekete lyukak gyakoriságát vizsgálják. A legmodernebb tehcnikákkal megvizsgálták annak lehetőségét, hogy az ősfekete lyukakat a neutroncsillagok befoghatják, és a magjába süllyedhetnek.
Caiozzo és csapata figyelmének középpontjában a Tejútrendszer közepe, a galaktikus központ állt. A sötét anyag várhatóan nagy sűrűsége és a pulzárok előre jelzett populációja miatt választották ezt a helyet a neutroncsillagokban lapuló primordiális fekete lyukak tanulmányozására.
Fontos megjegyezni, hogy a legtöbb neutroncsillagot pulzároknak tekintik, bár a pulzárok csak neutroncsillagok, amelyek gyorsan forognak, amelyeket úgy veszünk észre, hogy rövid időközönként sugárzási impulzusokat bocsátanak ki. Elméletileg ezrével kellene létezniük, azonban a mai napig alig találtak a legbelső régióban.
Nem tudják, miért van ilyen kevés, de azt feltételezik, hogy ez a fekete lyukak által okozott zavaroknak tudható be.
A milliszekundumos pulzárok kiváló jelöltjei lennének a vizsgálatoknak, ugyanis könnyű őket megtalálni, és a spektroszkópiai megfigyelések alapján nagy számban kellene előfordulniuk a galaktikus dudorban, sőt, a galaktikus központ közelében is.
Korábbi előrejelzések szerint 67 neutroncsillag, vagy röntgenkettős-csillag lehet a centrum belsejében, utóbbikról raádásul kimutatták, hogy a milliszekundumos pulzárok elődjei. Ezért gondolják úgy a kutatók, hogy a galaktikus központban rengeteg vizsgálati alanyt találhatnak.
Céljuk kideríteni, hogy galaktikus központban lévő neutroncsillagok milyen mértékben képesek befogni primordiális fekete lyukakat, és a meglévő számításokat felülvizsgálják egy reálisabb előrejelzés elkészítése érdekében.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
„A gyerekek miatt fog elbukni a rezsim” – Politikai foglyok és átnevelő táborok
A Webb fordulatos története arról, hogy majdnem el sem indult
Feltárták a 2700 éve elhagyott asszír fővárost
Karácsonyi csoda az Esztergomi Bazilikában – Ne hagyd ki!
Oroszország készen áll a rakétapárbajra Amerikával – Putyin sajtótájékoztatója
Pillanatképek a pálos rend történetéből: alázattal az Isten nagyobb dicsőségéért