Egy tudós szerint 20 éven belül egyesülhetünk a mesterséges intelligenciával
A neves amerikai feltaláló, informatikus és író Ray Kurzweil szerint az emberiség belátható időn belül eléri az úgynevezett szingularitás pontját, amely az ember és a gép összeolvadását hivatott jelölni.
Kurzweil még 1999-ben vetette fel, hogy képesek leszünk az általános mesterséges intelligencia, más néven erős AI létrehozására, amihez akkor úgy vélte, hogy másodpercenként egybillió számításra képes eszközök lesznek szükségesek, amit 2029-re jósolt. Az akkori szakértők csak legyintettek a felvetésre, azonban az idő igazolni látszik Kurzweilt, ugyanis az AI egyre gyorsabban fejlődik.
Új könyvében továbbra is kitart az öt év múlva esedékes jóslata mellett, ráadásul nemrégiben egy TED konferencián azt mondta, hogy az emberiség 2045-re milliószorosára fogja bővíteni az intelligenciát, köszönhetően az agyi hajszálereinkbe ültetett nanobotoknak, olvasható a Popular Mechanics cikkében.
Lopott idő, Cyberpunk, vagy ezektől nagyban eltérő jövőt hoz el a mesterséges intelligencia?
A Guardiannak adott interjújában azt mondta, hogy előbb-utóbb a természetes és a mesterséges intelligencia egyvelegei leszünk, amely elmélyíti majd az emberek tudatát.
Elképzelése inkább az ember és a gép közötti szakadék áthidalásán alapul, más filozófusok és AI-szakértők egyetértenek abban, hogy az összeolvadás valamilyen formája valószínűleg elkerülhetetlen.
Júniusban az Oxfordi Egyetem matematikaprofesszora, Marcus du Sautoy és a svéd filozófus, Nick Bostrom kifejtették, milyen pozitív és negatív hatásai lehetnek a mesterséges intelligenciának a jövőnkre. Sautoy professzor szerint egy hibrid jövő felé haladunk.
Mit fog felébreszteni az emberekben az AI-jal való egyesülés?
Elmondták továbbá hogy „még mindig azt hisszük, hogy mi vagyunk az egyetlen tudatos lények, de ez is része ennek az utazásnak a jövő felé, hogy rájöjjünk, nem vagyunk különlegesek.”
De vajon milyen kihívásokat tartogat számunkra ez az új, gépesített világrend? Mi lesz az emberek célja? Milyen munkákat fognak végezni? Csak a kiváltságosak élhetnek majd örökké? Megváltozna az, hogy mit jelent embernek lenni?
Kurzweil azonban a legtöbb futuristával együtt meglehetősen optimistán áll hozzá a kérdéskörhöz. Szerinte a feltétel nélküli alapjövedelem addigra már szükségessé fog válni, és nem egy őrült ötletnek fogják tekinteni, mint napjainkban.
Ezenkívül elmondta, hogy a mesterséges intelligencia eddig nem látott mértékben venné ki a részét a gyógyításból és az orvostudományból, így nem zárja ki, hogy egy nap az emberek elérjék a halhatatlanság állapotát.
„A 2030-as évek elején az emberek várható élettartama gyorsabban fog növekedni, mint ahogy a társadalom öregedni fog, így azok az évek, amelyeket az öregedés miatt elvesztünk, a technológia fejlettségünk révén gond nélkül visszajaphatjuk majd. És egy bizonyos idő után többet is visszakaphatunk, mint amennyit elvesztettünk. Ez persze nem garantálja az örök életet, elvégre balesetek mindig is voltak, de a halálunk esélye nem fog évről évre növekedni.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tudós szerint már 50 éve találtunk életet a Marson – és rögtön meg is semmisítettük
Ilyen volt az ókori gyógyítás – a spiritualitás, a természet és a tudomány keveréke
Megmutatjuk, kik voltak a legkiválóbb magyar csillagászok a történelem során
3600 éves sajtot találtak a régészek egy sírban
Az étrended formálja az agyad: hogyan hatnak az ételek a fejlődésére?
Szenzáció: a NASA 470 millió km távolságból fogott be jeleket