Elképesztő áttörés az űrkommunikációban: A NASA először továbbított adatot 16 millió kilométerről lézerrel
A NASA nemrégiben jelentős előrelépéseket tett az űrkommunikációs technológiák fejlesztésében, és célja a világháló galaxis szintű kiterjesztése. Mi volt ez az előrelépés?
2023 novemberében a NASA figyelemre méltó eredményt ért el: lézerek segítségével üzeneteket továbbítottak közel 16 millió kilométeres távolságra. Ez a távolság mintegy 40-szer nagyobb, mint a Föld és a Hold közötti távolság, és ez az első alkalom, hogy optikai kommunikációt sikerült ilyen nagy távolságon megvalósítani.
Az űrkommunikáció hagyományosan rádióhullámokra épül, azonban az optikai kommunikáció, különösen a közeli infravörös spektrumban, számos előnnyel rendelkezik. A magasabb frekvenciájú fény jelentősen nagyobb adatátviteli kapacitással bír, mint a rádióhullámok, ami az adatátviteli sebesség és a sávszélesség jelentős javulását eredményezi. Ez a fejlődés kulcsszerepet játszik a jövőbeni kommunikációban, például a Mars és a Föld közötti nagyfelbontású videók jelentős késedelem nélküli továbbításában.

A kép csak illusztráció / Forrás: Pixabay
A NASA sikere
A Science Alert szerint a sikeres adatátvitel a NASA Deep Space Optical Communications (DSOC) kísérletének része volt, amely kulcsszerepet játszik a nagy adatátviteli sebességű kommunikációs rendszerek fejlesztésében. Az “első fény” néven ismert kommunikációs kapcsolat sikeres létrehozása jelentős mérföldkőként értékelhető. Trudy Kortes, a NASA technológiai demonstrációkért felelős igazgatója elmondta, hogy ez az eredmény fontos lépés a jövőbeli űrmissziók számára szükséges nagyfelbontású képek és streaming videók biztosításában.
A mélyűri kommunikációhoz alkalmazott technológia a Földön használt optikai szálak technológiáját alapul véve, azonban az űrbeli környezethez igazították. A közeli infravörös spektrumban működő lézerfényt fókuszált sugár létrehozására használják, amely kevesebb energiát igényel és biztonságosabb, mint a rádióhullámok.
Azonban, bár ezek az előnyök jelentősek, a rendszer jelentős kihívásokkal néz szembe. Az adatokat fotonokba kódolják, amihez kifinomult berendezések szükségesek, beleértve egy nagy hatékonyságú szupravezető detektorrendszert az adattovábbítás és -fogadás kezelésére.
Hogyan tovább?
A legutóbbi teszt a Psyche űrszondát érintette, amely jelenleg a Mars és Jupiter közötti aszteroidaöv felé tart. A teszt során sikerült kommunikálni a kaliforniai Palomar Obszervatórium Hale-teleszkópjával. Ahogy a Psyche közelebb kerül a Marshoz, további tesztek következnek, amelyek célja a technológia finomítása a gyorsaság és megbízhatóság növelése érdekében. Meera Srinivasan, a NASA Jet Propulsion Laboratory DSOC műveleti vezetője hangsúlyozta, hogy bár az első eredmények ígéretesek voltak, még jelentős munka vár ránk az innovatív kommunikációs módszer tökéletesítéséhez.
Ez is érdekelhet:
- Sokkal nagyobb a radioaktív sugárzás mértéke a Holdon, mint azt korábban vélték
- 3 ezer fényévre lévő csillag robbanását láthatjuk szabad szemmel is az éjszakai égbolton
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Fürdőzz este is Budapesten! Új akciók és hosszabb nyitvatartás a fővárosi fürdőkben
Emlékszel még a Trónok harca hatalmas rémfarkasaira? Tudósok most újraélesztették ezt a kihalt fajt – VIDEÓ
Mit hittek a magyarok, mielőtt jött a kereszténység? Az ősi magyar hitvilág elveszett titkai
A „városölő” aszteroida meteorzáport küldhet a Földre, ha a Holdba csapódik
Holnaptól még gyorsabban juthatsz majd el a budapesti repülőtérre és onnan a belvárosba
Az egész világegyetem elpusztulhat egy „önmegsemmisítő gomb” hatására?