Mit keresett egy 2. századi római fej egy 15. századi mexikói sírban?
Mexikóban felfedeztek egy Tecaxic-Calixtlahuaca fej néven ismert rejtélyes leletet, amely pontosan úgy néz ki, mint a jól ismert római kori ereklyék. Hogyan kerülhetett egy ilyen tárgy a nagy vízen túlra?
A fejet egy sírhelyen találták, amely Kolumbusz Amerikába érkezésével egyidős. A kutatók szerint a sír 1476 és 1510 között készült, de a sírmellékletek között felfedezett fejről nem sok mindent tudnak, írja az Ancient Origins.
Semmiben sem hasonlít a lelőhelyről vagy a korszakból származó más tárgyakra, mivel nagyban hajaz a Római Birodalomból származó, jól ismert műtárgyakra, leszámítva, hogy a Toluca-völgy Tecaxic-Calixtlahuaca területén fedezték fel, Mexikóvárostól mintegy 65 kilométerre északnyugatra.
A leletet az 1933-ban tárta fel Jose Garcia Payon régész. Csapatával egy sírt és egy felajánlást fedezett fel egy piramis alatt. Az építménynek három érintetlen emelete volt, amely alatt az áldozatot találták.
Még a fejet megtaláló régész is úgy meglepődött, hogy 27 évig titkolta
A lelet annyira kilógott a sorból még a türkiz, hegyikristály, arany, réz, csont, kagyló, kerámia és más anyagból készült értéktárgyak mellett is, hogy Payon úgy döntött, 1960-ig nem tesz közzé róla semmit.
Úgy gondolhatta, hogy sok kutató olcsó átverésnek tartotta volna a felfedezését, és igaza is volt, mivel heves vitához vezetett, amikor nyilvánosságra hozta a különös fejről szóló információkat.
2001-ben Romeo H. Hristov és Santiago Genoves T. professzorok megpróbálták megfejteni az agyagfej rejtélyét. Elmondásuk szerint Bernard Andreae, a római Német Régészeti Intézet emeritus igazgatója is megerősítette, hogy a fej valóban egy római kori lelet.
A fejet a stílusa alapján a 2. századra datálják, mivel a hasonló kinézetűek alapján a Severus-dinasztia idejéből származik, Kr. u. 193 és 235 közöttről.
Római kori, de lehet, még régebbi, mint először gondolták
Bár mindez nagyon érdekesen hangzik, el kell gondolkodnunk azon, hogy milyen állapotban van az a hely, ahol a leletet megtalálták. Mégsem áll rendelkezésre semmilyen információ a lelőhely történelmi kontextusát érintő esetleges zavarokról.
Összefoglalva a fej problémáját, Romeo H. Hristov és Santiago Genovés T. 2001-ben bemutatott egy tanulmányt, amely azt a következtetést vonja le, hogy „hiteles adatok utalnak arra, hogy Kolumbusz előtt néhány, valószínűleg véletlenszerű utazás történt, amelyeknek nyilvánvalóan nagyon korlátozott kulturális és biológiai hatása volt, ha egyáltalán volt. A mexikói Tecaxic-Calixtlahuacában talált, nyilvánvalóan római fej alátámasztani látszik egy ilyen utazást.”
Bár állításuk ésszerűnek hangzik, egy 1995-ben végzett vizsgálat kimutatta, hogy a fej a Kr. e. 9. században készülhetett, így egyre csak mélyül a rejtély.
Ráadásul sok kutató úgy véli, hogy a római fej megjelenése átverés vagy az egyik régész, Hugo Moedano által kreált trükk, aki talán Payont akarta átejteni. Lehetséges, hogy ő maga azért nem tervezett bármit is közzétenni róla, mert nem volt része az igazi felfedezésnek.
Egy másik lehetséges magyarázat szerint a fej valódi, a temetéshez tartozott, és Európából importálták. Ha ez igaz, akkor a fő kérdés az, hogy mikor és ki hozta Mexikóba. Egyes elméletek szerint a rómaiak eljuthattak Amerikába, de nincs sok bizonyíték, ami ezt alátámasztaná.
A vikingek is hozhatták, akik szerették az ilyen jellegű tárgyakat, és valószínűbb, hogy ők vitték a mexikói lelőhelyre, de egyik magyarázatot sem támasztják alá erős bizonyítékok, így a fej rejtélye továbbra is megoldatlan.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra