A görög börtön 1600 éves átkot rejt
Már 1901-ben feltárták a római korból származó görög börtönt, a feliratait viszont most fejtették meg, amiktől hideg futkos az ember hátán.
Egy régész a görögországi Korinthoszban azonosította egy római börtön maradványait – azon kevés börtön egyikét, amelyet a római világból azonosítottak. A Római Birodalom az i.sz. 2. században egész Észak-Afrikára és Nyugat-Ázsiára kiterjedt; Európában az összes mediterrán országra, Spanyolországra, Galliára és Dél-Britanniára is, írja a Britannica enciklopédia.
Ez a hatalmas térség, amely egyetlen hatalom és egyetlen politikai és társadalmi szervezet alatt egyesült, hosszú békés fejlődésnek örvendett. Róma elhozta Európa meghódított részeire a görögök által megkezdett civilizációt, amelyhez az államszervezet, a katonai intézmények és a jog formájában hozzáadta a maga fontos hozzájárulását. Megkezdődött a különféle kultúrák asszimilációja a hellenisztikus-római mintához. Elsősorban a hadsereg, de a római közigazgatás, a társadalmi rend és a gazdasági tényezők is ösztönözték a romanizációt. A Földközi-tenger keleti részének kivételével, ahol a görög maradt domináns, a latin mindenütt a kereskedelem nyelve lett, és végül szinte az egyetemes nyelv.
Elveszett börtönök
A történelmi feljegyzések azt mutatják, hogy „majdnem minden római városban léteztek börtönök, legalábbis azokban, ahol volt fórum” – írta Matthew Larsen, a Koppenhágai Egyetem régésze és az Újszövetség docense a Hesperia folyóiratban. „A börtönök régészeti maradványait azonban rendkívül nehéz azonosítani. Kevés bizonyíték van arra, hogyan nézett volna ki egy római fogda, vagy hol helyezkedhetett volna el.”
A börtön körülbelül 1600 éves múltra tekint vissza, amikor a Római Birodalom irányította a területet, és sokan áttértek a keresztény hitre. Larsen úgy azonosította a börtönt, hogy megvizsgálta a helyszínt, a graffitiket és egy 1901-es ásatás feljegyzéseit.
Bosszúra vágytak
A börtön azonosításának fontos része volt a helyszín padlóján lévő graffiti. Görögül írt könyörgéseket tartalmaz, mint például:
„A törvénytelen helyen szenvedők szerencséje érvényesüljön. Uram, ne könyörülj azon, aki idedobott minket.”
A padlón repedések vannak, és nem volt világos, hogy a fogda más helyen volt-e, és a padlóburkolatot ezen a helyen használták fel újra.
Larsen úgy találta, hogy az összes graffiti a repedések határain belül volt írva. Ez arra utal, hogy a padlóburkolat elhelyezésekor ott már repedések voltak, és a foglyok a repedések közé írták a könyörgéseket, alátámasztva ezzel azt az elképzelést, hogy ez a hely egy börtön.
Hogyan teltek ott a napok?
Larsen megjegyezte, hogy a börtön keleti folyosóján „olpai” (kancsó) és lámpák maradványai látszanak, ezek vizet és egy kis fényt biztosítottak volna a foglyoknak. A börtön egyik kamrájában egy kis latrinára is volt bizonyíték, és azt valószínűleg a foglyok vagy az őrök használták – mondta Larsen.
Néhány felirat játéktáblákat ábrázol, ami arra utal, hogy a foglyok valamilyen játékot játszottak az idő eltölésére. A graffiti feliratok egy része a fogoly szabadon bocsátása iránti könyörgést tartalmaz. „Uram Isten és tiszta igazságosság, váltsd meg erről a helyről a két testvért. Krisztus, őrizd meg Boudist és Jánost…”
Kín és gyűlölet
A foglyok körülményei borzalmasak lettek volna, mondta Larsen. „Azt érzed, hogy nagyon sötét helyen vannak, és nem lehet meghallgatni őket” – mondta Larsen a graffitikről a Live Science-nek egy e-mailben.
Az egyik felirat arra utal, hogy egy csoport fogoly egy egész telet töltött a cellában. „Istenhordozó, fizesd vissza Marinost, aki idedobott minket, és áttelelésre kényszerített” – áll az egyik feliraton. „Ez valószínűleg hihetetlenül hideg hely lehetett télen” – mondta Larsen.
Az egyik felirat utalhat a foglyok szerelmeseire. „A hajadon férfiakat szerető gyönyörű lányok szerencséje dominál” – olvasható. Sok felirat bosszút kér azokon, akik bebörtönözték őket – „Uram, haljanak meg szörnyű halállal” – áll az egyikben.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?