Miért fedezték fel olyan későn az Uránuszt a többi bolygóhoz képest?
Az Uránuszról még nagyon sok megválaszolatlan kérdésünk van, mivel eddig csak egyetlen űrszonda, a Voyager 2 közelítette meg, az is még 1986-ban. Ezek között viszont olyan, egyszerűnek tűnő kérdések is szerepelnek, mint például az, hogy miért nem ismerték az ókori csillagászok, illetve miért tartott olyan sokáig a bolygó felfedezése, ha manapság az amatőr csillagászok a kertjükben lévő távcsővel is láthatják?
A legfényesebb pillanatában az óriásbolygó éppen csak látható távcső nélkül, persze csak akkor, ha jó helyre nézünk. Viszont nem szabad szemmel fedezték fel. A bolygót a távcső 16. századi születése előtt bizonyára nagyon nehéz lett volna megfigyelni, és még a legjobb esetben is összetéveszthették volna egy csillaggal.
Ezért került elő olyan későn az Uránusz
A BBC Sky at Night szerint ahhoz, hogy igazolják, hogy valóban egy planétáról, és nem egy üstökösról vagy egy távoli csillagról van szó, követniük kellett volna mozgását, de ez hihetetlenül nehéz lett volna modern ekvatoriális állvány nélkül. Ehhez az is hozzátett, hogy az Uránusz megfigyelésének nehézsége mellett a bolygók katalogizálása sem hozta lázba az akkori csillagászokat, akik helyette elsősorban a csillagokra és a csillagképek megfigyelésére összpontosítottak.
A távcsövek elterjedésével az Uránuszt gyorsan megtalálták, bár sok csillagász akkor még nem tudta, mit figyelt meg. John Flamsteedről feltételezik, hogy ő volt az első, aki megfigyelte a ma Uránusznak nevezett objektumot még 1690-ben, azonban akkor 34 Tauri csillagként jegyezte fel.
Sir William Herschel volt állítólag az első, aki bolygónak nevezte az 1781. március 13-án látott objektumot, de kezdetben még ő maga is üstökösnek nézte. Ezek alapján pedig már nem is olyan meglepő, hogy a régiek miért ennyire későn fedezték fel, és hogy ezután miért tartott ilyen sokáig, amíg a csillagászok felfedezték az Uránusz holdjait. Ennél tovább csak a Neptunusz maradt rejtve, amelyet 1846-ban láttak először.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?