Szédítő sebességgel száguld a Tejútrendszer külseje felé egy rejtélyes objektum
A NASA WISE/NEOWISE távcsövének adatait felhasználó amatőr tudósok felfedeztek egy objektumot, amely óránként 1,6 millió kilométeress sebességgel száguld kifelé a Tejútrendszerből. Olyan gyorsan száguld, hogy képes volt meglógni galaxisunk gravitációs vonzása elől, és az üresség felé vette az irányt.
Mivel a legtöbb csillag a Tejútrendszer középpontja körül kering, ezen titokzatos objektum felfedezése egészen különleges. A közösségi tudósok kulcsszerepet játszanak az univerzum tanulmányozásában, de még az űrmissziókban is, ugyanis ezek az önkéntesek számos projektre áldozzák szabadidejüket az exobolygók felfedezésétől kezdve az űrszondák által rögzített nyers adatok színes képpé alakításáig.
Az amatőr kutatók jelen esetben a NASA Backyard Worlds: Planet 9 projektjén dolgoztak, amely a NASA WISE (Wide Field Infrared Explorer) missziójának képeit használja fel. A WISE 2009 és 2011 között infravörös fényben térképezte fel az égboltot, majd 2013-ban NEOWISE (Near-Earth Object Wide-field Infrared Survey Explorer) néven reaktiválták, mielőtt 2024. augusztus 8-án nyugdíjazták volna.
Amatőr csillagászok segítségével sikerült rálelni az objektumra
Martin Kabatnik, Thomas P. Bickle és Dan Caselden a felvételek ellenőrzése közben találtak egy halvány objektumot CWISE J124909.08+362116.0 néven, amely a Tejútrendszerben száguldozik. Az ezt követő megfigyeléseket már földi távcsövekkel végezték, így megerősíthették a korábban látott objektumot, és jellemezhették is azt.
Megállapították, hogy 1,6 millió kilométeres óránkénti sebességgel hagyja el a Tejútrendszert, illetve, hogy viszonylag kis tömegű, ezért nehéz besorolni. Lehet ugyanis egy kis tömegű csillag vagy barna törpe, amelyek tömegük szerint a gázóriások és a csillagok közé sorolhatók.
„El se tudom mondani, milyen izgatottak vagyunk” – mondja Kabatnik amatőr csillagász Nürnbergből. „Amikor először láttam, milyen gyorsan mozog, meg voltam győződve arról, hogy már biztosan jelentették.” Ha ez egy barna törpe, akkor csatlakozik ahhoz a több mint 4000-hez, amelyet az önkéntesek fedeztek fel, azonban a CWISE J1249 köztük is különleges, hiszen ez az egyetlen eddig felfedezett, amelyik kifelé halad a Tejútrendszerből.
A hawaii W. M. Keck Obszervatóriummal végzett megfigyelések szerint sokkal kevesebb vas és egyéb fém van benne, mint más csillagokban és barna törpékben, ami a csillagászok szerint azt jelenti, hogy valószínűleg rendkívül régi. Az is lehet, hogy a galaxisunkban lévő csillagok első generációjából származik, nem sokkal az ősrobbanás utánról.
De miért lökődik ki ekkora sebességgel a Tejútrendszerből?
A csillagászok szerint eredetileg egy fehér törpével alkotott kettős rendszer része lehetett, azonban az szupernóvaként robbant fel, amikor túl sok anyagot vett fel társából. A másik elképzelés szerint viszont egy ősi gömbhalmaz része lehetett, és egy közeli találkozás egy kettős fekete lyukkal azt eredményezte, hogy jelenleg is kilökődik a galaxisból.
Kyle Kremer, a San Diegó-i egyetem adjunktusa elmondta, hogy amikor egy csillag találkozik egy kettős fekete lyukkal, a háromtest-hatás összetett dinamikája kidobhatja a csillagot a gömbhalmazból. A tudósok most további adatokat fognak gyűjteni a CWISE J1249-ről, hogy megpróbálják eldönteni, melyik forgatókönyv a legvalószínűbb.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?