Mutatjuk, hogy pontosan hol találkozhatsz a lényegében halhatatlan állatokkal, akik közül van olyan példány, amely legalább 1624 óta él.
A cápákról elsőre mindannyiunknak az jut eszébe, hogy rendkívül ijesztőek. De kiderült, hogy létezik egy egészen különleges fajtájuk is, amely évszázadokig képes élni, írja a LADbible.
Az Atlanti-óceánban és a Jeges-tengeren úszó grönlandi cápák a szélesebb nyilvánosság előtt egyelőre ismeretlenek. De az állat akár 7 méter hosszú, és 1,2 tonna súlyú is lehet, de ami még ennél is érdekesebb, hogy van olyan példány, amelyről kiderült, hogy 1624 óta él. Igen, Buda még bőven török kézen volt, az Egyesült Államokat pedig meg sem alapították, amikor az állat már élt.
Karbonos kormeghatározást használtak
A Koppenhágai Egyetem kutatói sikeresen azonosították az idős példányt, így lehetőségük nyílt karbon kormeghatározással megvizsgálni az életkorát. A tudósok rengeteg időt töltöttek azzal, hogy rájöjjenek, hogyan képesek szinte halhatatlanná válni a grönlandi cápák. Ez ugyanis sokak szerint segíthet nekünk, embereknek, hogy mi magunk is hosszabb ideig élhessünk.
Korábban azt hitték, hogy a cápák izomanyagcsere-tevékenysége lehet a fiatalság forrása. Az egyik népszerű biológiai elmélet szerint ugyanis az élethossz az anyagcsere-funkciók sebességével van kapcsolatban.
A speciális klíma adja a halhatatlanságot?
De egyes kutatók most azt vizsgálják, hogy talán egészen más van a háttérben: a hosszú élet titka az állatoknak otthont adó víz mélysége és speciális klímája is lehet. A sötét óceánokban ugyanis mindössze -1,8 és 7,5 fok közötti hőmérséklet van, ami lelassíthatja szervezetükben a kémiai és biológiai folyamatokat. És persze az sem hátrány, hogy ebben a fagyos vízben az emberek sem zavarják őket különösebben, ami fontos láncszem a halhatatlanság felé vezető úton.
A Manchesteri Egyetem szív- és érrendszeri tudományokkal foglalkozó tanszékének professzora elmondta: „Olyan helyen élnek, amihez az emberek nehezen tudnak hozzáférni. És az embereken kívül nagyon kevés természetes ragadozójuk van. Így valóban élhetnek, ameddig csak lehetséges.”
A többi faj miért nem él ennyi ideig?
Azt is hozzátette azonban, hogy bár az anyagcserét valóban lelassítja a hideg, és a cápák szívverése nagyon lassú, ez nem feltétlenül magyarázza meg teljesen, miért élnek évszázadok óta, szinte halhatatlanul.
„Vannak más fajok is, amelyek ugyanazokon az északi-sarkvidéki vizeken élnek, mint az és ugyanaz a pulzusszámuk, de az élettartamuk csak 20, vagy 40 év” – magyarázta. – „Tehát még mindig van valami szokatlan a cápák esetén.”
Ewan Camplisson, aki a Manchesteri Egyetem PhD-hallgatójaként a kutatás egyik vezetője, elmondta, hogy a végső cél a cápák védelme, minél jobb megismerése. „A grönlandi cápának és a cápa szívének tanulmányozásával jobban megérthetjük saját szív- és érrendszerünk egészségét” – húzta alá.
Ez is érdekelhet:
Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
5 öngyógyító állat
A Fabergé-tojások története
A történelem vizeiben – Veli Bej fürdő legendája
Ez a világ legveszélyesebb gyümölcse: teljesen ártalmatlannak tűnik, miközben halálos mérget rejt magában
Akár egy kisebb vagyonba is kerülhet idén a karácsonyfa!
4 évig őrizte az „aranyrögöt”, mire kiderült, hogy még annál is értékesebb