A nemzetközi sportok világában a sportolók gyakran álmodoznak arról, hogy a dobogón állva, büszkén hallgatva nemzeti himnuszukat ünneplik nehezen megszerzett győzelmüket. A kazahsztáni Maria Dmitrienko számára azonban ez a büszke pillanat váratlan és szürreális élménnyé változott 2012-ben, amikor a kuvaiti éremátadó ünnepségen a hangszórókból rossz himnusz szólt.
A lejátszott himnusz nem az a lelkesítő, hazafias dallam volt, amire Dmitrienko számított, hanem a 2006-os Borat: Kulturális tanulságok Amerikából a dicső kazah nemzet javára című szatirikus film paródiája. A Sacha Baron Cohen komikus által készített film rendkívül előnytelen és szándékosan abszurd képet fest Kazahsztánról, a fiktív himnusz szövege pedig durva és értelmetlen — írja a The Guardian.
Amikor a paródia himnusz első taktusai megszólaltak, Dmitrienko kezdeti zavarodottsága nyilvánvaló volt. A pódiumon állva, kezét a szíve fölé tartva tanácstalannak tűnt, és hamar rájött, hogy valami nincs rendben. A dal, tele felháborító sorokkal Kazahsztán “legtisztább prostituáltjairól” és a kálium exportjáról, nem hagyott kétséget afelől, hogy komoly hiba történt. A döbbenet ellenére Dmitrienkónak sikerült megőriznie a nyugalmát, sőt kissé el is mosolyodott, miközben a nem odaillő dallam tovább szólt.
Borat-féle himnusz
A hiba abból adódott, hogy a rendezvény szervezői tévedésből letöltötték a himnuszt az internetről, és nem tudták, hogy a hivatalos kazah himnusz helyett egy filmből származó paródiaváltozatot választottak. A hiba nem korlátozódott Kazahsztánra; a szervezők ugyanezen az eseményen tévesen játszották le a szerb himnuszt is, ami az ünnepség előkészítésével kapcsolatos szélesebb körű problémára utal.
A kazah lövészcsapat reakciója gyors és egyértelmű volt. Azonnali bocsánatkérést követeltek a kuvaiti szervezőktől, akik ezt azonnal teljesítették is. Az ünnepséget a helyes himnusszal újra megrendezték, de a kár már megtörtént, és az incidens gyorsan a címlapokra került világszerte.
Nem ez volt az első alkalom, hogy Kazahsztánban ilyen baklövés történt. Alig néhány héttel korábban, egy észak-kazahsztáni síverseny megnyitóján a tisztviselők megdöbbentek, amikor a nemzeti himnusz helyett Ricky Martin Livin’ la Vida Loca című száma szólt. Ezek az ismételt himnuszbakik nemkívánatos reflektorfénybe helyezték Kazahsztánt, egy olyan országot, amelynek gyakran kellett megküzdenie Baron Cohen Borat című szatirikus filmjének elhúzódó hatásaival.
A megosztó film
A film, amely a kazahokat elmaradottnak és műveletlennek ábrázolta, megjelenésekor nagy vitát váltott ki, és felháborodást váltott ki Kazahsztánban. Kormányzati tisztviselők elítélték a filmet, és sok kazah úgy érezte, hogy a film igazságtalanul rágalmazta országukat a világ színpadán. A Kuvaitban történt himnusz-incidens kellemetlen emlékeztetőül szolgált a film hatására, és újból vitákat váltott ki arról, hogy miként látják Kazahsztánt külföldön.
A kuvaiti incidenst követően a figyelem középpontjába ismét a nemzetközi sportesemények jobb felügyeletének és professzionalizmusának szükségessége került. A nemzeti szimbólumok, például a himnuszok és zászlók maximális tisztelettel való kezelése a sportolók teljesítményének elismerése és a verseny méltóságának megőrzése szempontjából kulcsfontosságú.
Maria Dmitrienko számára a kuvaiti szürreális élmény valószínűleg emlékezetes, bár nem teljesen üdvözlendő pillanat marad sportolói pályafutásában. A nyomás alatt tanúsított kecsessége azonban nem maradt észrevétlen, és sikerült egy rendkívül kínos helyzetet a higgadtság és a professzionalizmus megnyilvánulásává változtatnia.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
Az EU szerint Ukrajna jogosan támadja Oroszország belső területeit
Ukrajna már Oroszország határain belülre terelte a frontvonalat
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálhatták a Tejútrendszer ősi, ‘gonosz ikertestvérét’?
Félelmetes videó mutatja be a különböző kategóriájú hurrikánokat, és azt, hogy milyen pusztításra képesek
Így szigorított a NAV 2024-ben: könnyebben minősíthetnek kockázatos adózónak
Lerobbant az orosz kémhajó NATO-területen, a dánok és egy vontatóhajó kísérték vissza
Nobel-díjat kapott a mesterséges intelligenciáért, közben pedig retteg saját találmányától
Innen indultak a 20. századi Nobel-díjas tudósaink