Ezekkel az őrült feltalálókkal saját alkotásuk végzett
A feltalálók mindig abban a reményben vágnak neki kutatásaiknak, hogy találmányaik megváltoztatják az emberek mindennapjait, ők pedig hősökként vonulnak be a történelemkönyvekbe. Éppen ezért különösen szörnyű, ha az általuk alkotott vívmányok nem válnak be, az itt felsorolt elmékkel ráadásul saját szerkezetük végzett.
Franz Reichelt járt talán a legrosszabbul a feltalálók közül
A BBC Science Focus szerint Franz Reichelt szabó volt, de a repülés hajnalán olyan ruha megtervezése foglalkoztatta, amelyet a pilóták ejtőernyőként is használhattak. A kezdeti, bábokkal végzett tesztek után a feltaláló annyira biztos volt találmányában, hogy 1912-ben úgy döntött, kipróbálja azt, és leugrott az Eiffel-torony alsó szintjéről. Sajnos a ruha nem működött, és néhány másodperc alatt a halálba zuhant, de az ilyen úttörőknek köszönhetően ma már léteznek bázisugráshoz használt szárnyas ruhák, valamint ejtőernyők és katapultülések a pilóták számára.
Sabin Arnold von Sochocky-t Curie-ék inspirálták
Sabin Arnold von Sochocky ukrán vegyésznek tulajdonítják a lumineszcens festék feltalálását, amelyhez a Curie-ék által felfedezett rádiumot használta. Több gyárat nyitott az Egyesült Államokban, ahol világító órák számlapjait gyártották, de a női dolgozók később beperelték a vállalatot a káros sugárzásnak való kitettségük miatt. Végül von Sochocky is belehalt a sugárzás hatásaiba 1928-ban.
Henry Smolinski a repülő autó megalkotója akart lenni
Henry Smolinski lengyel-amerikai feltaláló álma egy repülő autó megépítése, amely végül halálához vezetett. Smolinski és mérnöktársa, Harold Blake egy Cessna kisrepülőgép szárnyait és farokrészét egy autó karosszériájával kombinálva épített prototípust. Első tesztrepülésük hirtelen ért véget, amikor a pilóta kényszerleszállást hajtott végre, de ez nem szegte kedvüket. Smolinski és Blake 1973-ban egy második tesztrepülésre is elvitte a találmányt, de az a felszállás után pillanatokkal lezuhant, és mindketten meghaltak.
Henry Winstanley
1696-ban, miután két hajóját is elvesztette a Devon partjainál lévő veszélyes Eddystone-szikláknál, az angol mérnök megtervezte és megépítette a világ első tengeri világítótornyát. Annyira biztos volt benne, hogy az 1703-as nagy vihar idején öt másik emberrel együtt ott húzta meg magát. A világítótorony megsemmisült, Winstanley-nek és társainak pedig nyomát sem találták meg.
Thomas Midgley Jr. két szörnyen káros anyagot is alkotott
Ennek az amerikai vegyésznek a találmányai talán több kárt okoztak a világnak, mint bárki más. Nemcsak a halogénezett szénhidrogén-származékok elkövetőjéről van szó, – a hűtőszekrényekben használt anyagokról, amelyeket az ózonréteget károsító hatásuk miatt 1987-ben betiltottak – hanem ő az ólmozott benzin feltalálója is, amit az 1970-es években fokozatosan kivonták a forgalomból, miután felfedezték az ólom mérgező hatásait. Midgley Jr. maga 1940-ben halt meg, de nem az előbbi vívmányai miatt. Miután a gyermekbénulás miatt mozgáskorlátozottá vált, megalkotott egy kötél- és csigarendszert, hogy felemelje az ágyából, de belegabalyodott a szerkezetbe, és ennek következtében hunyt el.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van