A maja történelem új kincse: Titokzatos kőlapot találtak – videó a cikkben!
Régészek jelentős történelmi kincset fedeztek fel a mexikói dzsungel mélyén, a Yucatán-félszigeten. A felfedezés az ősi maja város, Cobá területén történt, közvetlenül a lenyűgöző Nohoch Mul piramis közelében. Egy szent medence alján egy nagy méretű kőlapra bukkantak, amely egyedülálló feliratot őriz. Mi ez a felirat?
A Yucatán-félsziget keleti részén, a mai Quintana Roo területén fekvő Cobá egykor jelentős maja város volt. Építése már időszámításunk előtt 50 körül elkezdődhetett, és több mint 1500 évig lakott maradt. Az egykor körülbelül 50 000 lakosú város kulturális és spirituális központként szolgált. Érdekes módon Cobá a mai napig megőrizte eredeti maja nevét, Ko’ba a-t, amely „zord vizeket” jelent. A város bővelkedik metszetekben és szobrokban, amelyek gazdag betekintést nyújtanak egykori lakosainak életébe.
Hírek az ásatásról
A Science Alert szerint a Cobá-ban zajló ásatásokat a mexikói Nemzeti Antropológiai és Történeti Intézet (INAH) nagy alapossággal végzi. A nemrégiben feltárt kőlap, amelyet egy régi medence alján fedeztek fel, 11 négyzetméteres, és L alakban elhelyezkedő glifákkal van díszítve, amelyek illeszkednek a kő kontúrjaihoz. Korábban 14 cobá-i uralkodót azonosítottak, köztük három nőt, akik közül az egyik 40 éven át vezette a várost. Az új felirat megerősíti, hogy ezek közül az uralkodók közül sokan felvették K’awiil isten nevét.
Kʼawiil, akit a posztklasszikus maja kódexekben K istenként is ismernek, a villámlás, a kígyók, a termékenység és a kukorica isteneként tisztelték. Ábrázolásain zoomorf feje látható, nagy szemekkel, hosszú, felfelé ívelő ormánnyal és egy kígyó alakú lábbal, amely a villámot szimbolizálja. Homlokából rendszerint egy fáklya, kőtárcsa vagy füstöt kibocsátó szivar emelkedik ki, amely a villámmal való kapcsolatát jelképezi. Kʼawiil a villámbaltát testesíti meg, amely egyaránt jelképezi az esőisten hatalmát és a király tekintélyét, ahogyan azt a maja emlékművek is ábrázolják.
A felirat jelentősége
A kőlap felületét 123 gondosan vésett írásjel díszíti. Az előzetes elemzések szerint ezek a jelek a Keh Witz Nal, vagyis a „Szarvas-hegy” nevű város alapításának történetét mesélik el, amely Kr. u. 569. május 12-én történt. A glifák egy korábban ismeretlen maja uralkodót, K’awiil Ch’ak Chéen-t is bemutatnak, akinek neve a villámlás maja istenéhez, K’awiilhez kapcsolódik. További glifák olyan istenségekre utalnak, akikről úgy tartják, hogy ők alapították Cobát, köztük Bolón Tz’akab Ajaw-t, aki a számtalan nemzedék uraként ismert.
Az ásatásról és a kőlapról megtekinthető egy videó is:
Bár a felirat további vizsgálatát még tervezik, a régészcsoport elsődleges célja most a kőlap helyreállítása és védelme a további víz- és eróziós károk ellen. Ez a gondos konzerválás létfontosságú a lelet épségének megőrzése érdekében, hogy a jövőbeli elemzések és kutatások pontosabb eredményeket hozhassanak.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra