Az Atlanti-óceán rekord gyorsasággal hűl, és senki sem tudja, miért
Furcsa anomália zajlik az Atlanti-óceánban, és egyelőre a szakértők sem értik az okát. Az elmúlt évben a felszíni hőmérséklete új csúcsokat ért el, épp úgy, ahogy a hőmérséklet az egész világon rekordokat döntögetett.
A Unilad beszámolója szerint viszont úgy látszik, hogy az Atlanti-óceán helyzetében fordult a kocka, az elmúlt hónapokban a felszíni hőmérséklete hirtelen rekordsebességgel csökkent. A Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Hivatal (NOAA) adatai szerint az óceán tengerfelszíni hőmérséklete május óta kezdett hűlni. Úgy tűnik, hogy egy Celsius-fokkal hidegebb volt az év ezen időszakában szokásosnál.
Valami történik az Atlanti-óceánnal
Az óceánok persze rengeteg változáson mennek keresztül egy év alatt, például ebben az időszakban az Atlanti-óceán hőmérséklete várhatóan emelkedik, részben az ember okozta éghajlatváltozás miatt, másrészt pedig az El Niño nevű időjárási jelenség miatt, amely néhány évente karácsonykor indul, és az óceán felszínének felmelegedését hozza magával. Az Atlanti-óceán 2023 márciusa óta új melegrekordokat állított fel, és ennek egyik fő oka, hogy ez a 2023 és 2024 folyamán lezajlott, különösen erős El Niño miatt volt.
Most azonban úgy tűnik, hogy az El Niñót – sokkal hamarabb, mint várták – párja, a La Niña fogja váltani, amely az óceánok lehűlését okozza, és a kutatók szerint szeptembertől lenne esedékes. Mindkettő érzékeny a passzátszelekre, a napfűtésre és a csapadékra, így nagyon nehéz bármit is előre jelezni velük kapcsolatban. Az Atlanti-óceán hőmérsékletének hirtelen változása és a La Niñába való feltételezett átmenet azonban zavarba ejtette a szakembereket.
Frans Philip Tuchen, a Miami Egyetem posztdoktori hallgatója elmondta a New Scientistnek, hogy átvizsgálták a lehetséges forgatókönyveket és okokat, és arra jutottak, hogy semmi sem stimmel. Ezek a példátlan változások nyilvánvalóan aggodalomra adnak okot a környezet szempontjából. A NOAA szerint az El Niño és a La Niña változásai hatással lehetnek a környező kontinensek csapadékmennyiségére, de bizonyítottan növelik a hurrikánok valószínűségét egyes, lakott szigetvilágok közelében.
A kutatók egyelőre nem tudják megmondani, hogy a La Niña most veszi-e át a stafétát, de ha igen, akkor a környező területekre vonatkozó előrejelzések az év hátralévő részében nagyban változhatnak.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Hogyan mászhatnánk meg a Mars és az egész Naprendszer legmagasabb hegyét?
500 ezer második világháborús kerámiaérme került elő egy japán raktárból
Ritka jelenség során tűnt el egy csillag az Androméda-galaxisban
Kik voltak a cro-magnoni emberek, és mi lett a sorsuk?
Ez a zseniális teszt 20 másodperc alatt kimutatja, ha nem egészséges a szíved
A természet halála: egy korszak végének vagyunk szemtanúi?