Egy 17 éves fiú nukleáris reaktort hozott létre egy iskolai projekt során
Egy jó ötlethez csak egy kis eltökéltség kell, és máris kész a siker receptje. Erről a 17 éves Cesare Mencarini, a Cardiff Sixth Form College cambridge-i campusának középiskolás diákja is tudna mesélni, aki egy nukleáris fúziós reaktort épített.
Nemcsak kiváló értékelést ért el vele, de így az egyetem előtt szakmai gyakorlatot is szerezhet, és munkáját bemutathatja a Cambridge-i Tudományos Fesztiválon.
A projekthez állítólag egy YouTube-videó adta az ihletet, de Mencarini egyedül sajátította el az elektromos és kódolási ismereteket. Célja, hogy elég forró plazmát hozzon létre ahhoz, hogy neutronokat generáljon, olvasható az IFLScience beszámolójában.
A másfél évig tartó projekt során korlátozott lehetőségei voltak a tervezés alatt, és az átszámolva alig több mint 2,3 millió forintos költségvetés is szűkös volt, így a kreativitása volt a fő fegyvere.
A reaktorok egyes részeit egyedi készítésűek voltak, a kódolás és a vezérlés pedig egy Raspberry Pi nevű, oktatási célokra fejlesztett rendszeren futott.
Nukleáris reaktort alkotott a 17 éves gimnazista
A fiú nyilatkozatában elmondta, hogy a főiskola kezdetben aggódott, hogy ez a projekt veszélyes, azonban teljes körű kockázatértékelést végeztek, és a személyzet is végig támogatta.
Elmondása szerint egy ponton újra kellett terveznie a projektet, hogy illeszkedjen a költségvetéshez, és más fiatalokat is arra akar ösztönözni ezzel, hogy gondolkodjanak el azon, hogyan javíthatnának a világunkon.
„A reaktor célja, hogy előállítsa a nukleáris fúzióhoz szükséges feltételeket. Mivel azonban itt nem tudjuk elérni ugyanazt a nyomást, amit a Nap saját gravitációja elér, nagy feszültséget kell használnunk ahhoz, hogy az atomokat eléggé felforrósítsuk.”
A tini képes volt plazmát létrehozni, viszont nukleáris fúziót még nem ért el, de figyelembe véve a fúzió elérésének feltételeit – amelyre csak kevés intézmény képes – rendkívül lenyűgöző, hogy ilyen messzire jutott.
Munkája lenyűgözte Dr. Yannick Verbelent, a Bristoli Egyetem vezető munkatársát, aki a következő évre felajánlotta neki, hogy nagyobb reaktorokon dolgozzon.
„Szeretnénk lehetőséget adni diákjainknak, hogy olyan projekteken dolgozzanak, amelyek érdeklik őket, emellett arra bíztatjuk őket, hogy bátran vállaljanak kockázatot, és állljanak elő olyan ötletekkel, amelyek a valós élethelyzetekben is alkalmazhatók. Cesare munkamorálja kiemelkedő volt, és később jelentős hatása lesz az energiaiparra.”
Mencarini célja a mérnöki diploma megszerzése, ami felé jó úton halad, a Bristolban eltöltött egyéves munkaideje alatt pedig az egyetemre fog jelentkezni.
Címlapképünk illusztráció. Forrása: depositphotos.com
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Szúnyogok segítségével küzdenék le kutatók a maláriát
Kína valóban a titokban tartott repülőgép-hordozójával gyakorlatozik?
Egy orosz törvényhozó szerint Putyinnak ‘minden joga megvan arra’, hogy a NATO-országokat támadja
65 ezer évvel ezelőtt a neandervölgyiek már ragasztót gyárthattak
Egy meteorit alapján a Marson is létezhettek melegvizes források
Hüpszipülé, az ókori görög királnyő, aki minden férfit megöletett a szigetén