Az elmúlt több mint 110 év legnagyobb gyémántja került most elő
Az elmúlt 100 év legnagyobb gyémántját találták egy botswanai bányában, az ország elnöke pedig csütörtökön egy ünnepélyes megnyitón mutatta meg a világnak az ökölnyi drágakövet. A hatalmas, 2492 karátos követ a második legnagyobb, amelyet valaha bányában találtak, és 1905 ótaa legnagyobb.
Az elmúlt 100 év legnagyobb gyémántja
Az egyelőre név nélküli követ Mokgweetsi Masisi botswanai elnök hivatalában leplezték le. A súlya körülbelül fél kilogramm, és Masisi az elsők között volt, aki kézbe vehette. „Szerencsés vagyok, hogy még az én életemben előkerült” – vélekedett. A tisztviselők szerint még túl korai lenne felbecsülni a követ, vagy eldönteni az értékesítés mikéntjét. Összehasonlításképp egy másik, ugyanebből a bányából származó, de jóval kisebb drágakőért 2016-ban 63 millió dollárt adtak, ami akkor rekordot jelentett egy nyers drágakőért, számolt be az NPR.

A most megtalált, 2492 karátos drágakő. EPA/LUCARA DIAMOND
„Ez a gyémánt történelmet írt” Naseem Lahri, a Lucara Diamond Corp., a követ megtaláló kanadai bányavállalat botswanai ügyvezető igazgatója szerint. „Nagyon büszke vagyok. Ez egy botswanai termék.” A Lucara szerdán közöltetudatta, hogy a drágakövet a Karowe-bányából nyerte ki. A vállalat szerint kiváló minőségű, teljesen ép, és a nagyméretű, nagy értékű gyémántok felkutatására kifejlesztett röntgensugaras technológiával találták meg.

A Cullinan, a valaha talált legnagyobb gyémánt, itt még egészben, megtalálója, Frederick Wells kezében. Wikimedia
A súlya alapján ez a legnagyobb darab az elmúlt 119 évben, és a második legnagyobb, amelyet valaha kiástak. Csak a Dél-Afrikában 1905-ben felfedezett Cullinan előzi meg, amely 3106 karátos volt, és olyan drágaköveket készítettek belőle, amelyek közül néhány a brit koronaékszereket ékesíti. A Cullinanen kívül egy, ennél nagyobb, kevésbé tiszta fekete gyémántot még az 1800-as évek végén fedeztek fel Brazíliában, de azt a földfelszínen találták, és a szakértők szerint egy meteorit része volt.
Gyémántok akkor keletkeznek, amikor a szénatomok nagy nyomás alatt, mélyen a föld alatt összepréselődnek. A tudósok szerint a legtöbb ilyen kő legalább egymilliárd éves, néhány pedig akár 3 milliárd évesnél is régebbi. A 2,6 milliós Botswana Oroszország után a második legnagyobb természetes gyémánttermelő, és az elmúlt években a világ összes legnagyobb köve az itteni bányákból érkezett. A Karowe-bánya például az elmúlt évtizedben négy másik, 1000 karátnál nagyobb gyémántot is kitermelt.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Hogy úszta meg Oroszország Donald Trump vámjait?
Valóban létezett a legendás Bábel tornya? Most bizonyítékot találhattak rá!
Magyar tudósok segítségével fejtették meg a madarak repülésének titkát
Leonardo da Vinci robotlovagjától valószínűleg eldobtad volna az agyad
Kötelező program a lengyeleket kedvelőknek: hamarosan jön a Lengyel Filmtavasz
Ez történne veled, ha csobbannál egy nukleáris reaktor pihentető medencéjében