Növénynek hitték, kiderült, hogy egy dinoszaurusz farka rejlett egy borostyánban
Ritkaság, ha egy borostyánba zárt növényt találnak, az pedig, hogy egy dinoszaurusz testrészét lelik meg benne, kész csoda, így a paleontológusok is alaposan ledöbbentek, amikor rájöttek, hogy egy nemrégiben megtalált tollas virág valójában egy tollas farok volt, amely egykor egy fiatal theropodához tartozott.
A történet 2015-ben kezdődött, amikor Lida Xing egy mianmari piacon belebotlott egy szép borostyánba. A 99 millió éves fosszíliáról úgy vélték, hogy egy növényt zárt magába, és már megmunkálás alatt állt, amikor Xing észre nem vette, hogy valami nincs rendben, és a piacra dobás helyett javasolta a Dexu Paleontológiai Intézetnek, hogy inkább ők vegyék meg, írja az IFLScience.
Közelebbről megvizsgálva kiderült, hogy a borostyánban nem növény, hanem egy fiatal coelurosaurus farka lapult. Ebbe a kládba tartozik az összes theropoda dinoszauruszt, amely közelebbi rokonságban áll a madarakkal, és amelybe a Velociraptor és a Tyrannosaurus is tartozik. Xing még a követ megtaláló bányászt is felkutatta, így sikeresen megtalálta a borostyán származási helyét. A 2016-os tanulmányukban Xing és szerzőtársai CT-szkenneléssel és mikroszkópos megfigyelésekkel néztek a kő belsejébe, hogy tanulmányozzák a benne rejlő maradványt.
Meglehetősen ritka, hogy dinoszaurusz kerüljön elő borostyánból
A tanulmány társszerzője, Ryan McKellar elmagyarázta, hogy „az anyag egy fiatal egyed nyolc csigolyájából álló farkát őrzi, amelyeket mikroszkopikus részletességgel megőrzött tollak vesznek körül. Biztosak lehetünk a forrásban, mert a csigolyák nem olvadtak össze, mint legközelenni rokonaiknál, a madaraknál. Helyette ugyanis a farok hosszú és hajlékony, mindkét oldalán tollak futnak végig. Más szóval, biztosak lehetünk benne, hogy ezek dínótollak, és nem egy madáré.”
Aláhúzta továbbá, hogy ez volt az első alkalom, hogy borostyánban konzervált dinoszaurusz anyagot találtunk.
A farokcsonkot közelebbről megvizsgálva kiderült, hogy a csontokat körülvevő lágyszöveti rétegben megmaradtak a vas nyomai, amely a vérben található, aminek nyomait szintén megtalálták a mintában. A tanulmány szerzői szerint így az sem kizárt, hogy a dinoszaurusz még életben volt, amikor gyantába radat, és ennek következtében pusztult el.
Mike Benton professzor a BBC-nek akkor úgy fogalmazott, hogy „lenyűgöző látni egy dinoszaurusz farkának minden részletét, és elképzelni, hogy ez a teremtmény hogyan kerülhetett ebbe a helyzetbe, és pusztult el amiatt, mert nem tudott időben kiszabadulni”.
Szerencsétlen haláleset – de legalább megúszta azt a megaláztatást, hogy növénynek bélyegezzék és ékszerré változtassák.
Ez a szűkös megmenekülés csak egy példa a sok közül: tavaly például egy csinos achát „szikláról”, amely 140 éve, szerényen, a londoni Természettudományi Múzeum ásványtani gyűjteményében pihent, kiderült, hogy egy dinoszaurusz tojása.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A kézikönyv, ami a boszorkányüldözések új hullámát indította el a 15. században
7 nevetséges amerikai törvény, amiért börtönbe mehetsz
Így fest a Föld alkonyata a napfordulókkal az űrből
S-70: az oroszok saját drónjukat lőtték le?
136 év után megfejthették Hasfelmetsző Jack rejtélyét
A hacker, aki egyedül megmentette az egész internetet