Fokozódik a Nap aktivitása, váratlanul erős napviharok közeledhetnek
Annak ellenére, hogy a Nap a Földről nézve nyugodtnak tűnhet, jelenleg váratlanul magas naptevékenységet észleltek. Mit vettek észre a tudósok és mit jelent ez?
A Science Alert szerint Andrew Gerrard, a New Jersey-i Technológiai Intézet szakértője rámutatott, hogy a mostani napciklusban, amely az előző, 2019-ben lezárult ciklust követően kezdődött, nem számítottak ilyen mértékű aktivitásra.
A napciklusok jellemzően körülbelül 11 évig tartanak, és az aktivitás minimumai és maximumai között ingadoznak. Jelenleg a ciklus közepénél tartunk, és közeledünk a naptevékenység csúcspontjához.
A Nap aktivitásának mérése
A Nap fokozódó mágneses aktivitása már olyan mértékű, hogy befolyásolja a csillag belsejében zajló energiaáramlást, ami napfoltok kialakulását eredményezte – ezek a Nap felszínén megjelenő sötét, hűvösebb régiók. A napfoltok száma, amelyet a tudósok a naptevékenység nyomon követésére használnak, az elmúlt évben rekordszintet ért el. A Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Hivatal (NOAA) például nemrégiben 24 óra alatt 299 napfoltot regisztrált, ami több mint két évtizede a legmagasabb napi érték.
A napfoltok gyakran állnak erős napkitörések és koronakidobódások (CME-k) hátterében, amelyek súlyos következményekkel járhatnak a Földre nézve. Ezek a jelenségek rádiókimaradásokat okozhatnak, megzavarhatják a GPS-rendszereket, és akár áramkimaradásokhoz is vezethetnek. Bár nem minden napfoltokhoz kapcsolódó kitörés jelent közvetlen veszélyt a Földre, a kockázat elég jelentős ahhoz, hogy folyamatos kutatásokat végezzenek a napviharok előrejelzése érdekében. Amikor CME-k és kitörések történnek, nagy energiájú részecskék szabadulnak fel, amelyek kölcsönhatásba léphetnek a Föld mágneses mezejével, időnként geomágneses viharokat okozva.
A napviharok veszélye a bolygónkra
A geomágneses viharok látványos sarki fényeket hozhatnak létre, ám egyúttal veszélyt jelentenek a modern technológiára is. A megnövekedett naptevékenység miatt ezek a fényjelenségek a szokásosnál délebbi területeken is megfigyelhetők, ugyanakkor komoly problémákat is okozhatnak. Január óta a geomágneses viharok négy kontinensen idéztek elő rádiókimaradásokat, és zavarták meg az olyan alapvető szolgáltatásokat, mint a GPS és a légi kommunikáció. Emellett ezek a viharok növelhetik a műholdak légköri ellenállását, ami olyan eseményekhez vezetett, mint a Starlink 38 műholdjának elvesztése 2022 februárjában.
Mi várható?
A Nap aktivitása várhatóan tovább fokozódik, egészen a 2025 második felére prognosztizált csúcspontig, amelyet napmaximumnak neveznek. Bár ez a maximum erősebb lehet a korábbi előrejelzéseknél, a történelmi adatokhoz viszonyítva még mindig átlagosnak számít. Azonban a műholdas technológiára való fokozott támaszkodásunk miatt sokkal sebezhetőbbek vagyunk a napmaximum hatásaival szemben, ami kiemeli a folyamatos megfigyelés és a naptevékenységekre való felkészülés fontosságát.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ahol leghalálosabb kórokozók lakoznak: Az Egyesült Államok titkos laborja
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?